Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağaçtan 8 Katlı Apartman

İsveç dışişleri bakanlığı basın bürosu Vexjö Belediyesinin daveti üzerine İsveç’te görev yapan yabancı basın mensuplarını Smoland bölgesini gezdirdi. İsveç’in en önemli turistik bölgesi olan Smoland’de yer alan Vexjö kenti Avrupa ülkeleri arasında doğaya önem veren en önemli belediyelerden. 1993-2006 yılları arasında karbondioksit salımını yüzde

NTV
1 Ağaçtan 8 Katlı Apartman

İsveç Dışişleri Bakanlığı Basın Bürosu Vexjö Belediyesinin daveti üzerine İsveç’te görev yapan yabancı basın mensuplarını Smoland bölgesini gezdirdi. İsveç’in en önemli turistik bölgesi olan Smoland’de yer alan Vexjö kenti Avrupa ülkeleri arasında doğaya önem veren en önemli belediyelerden. 1993-2006 yılları arasında karbondioksit salımını yüzde 30 azaltan belediye görevlileri, bu oranı 2010 yılına kadar yüzde 20 daha düşürmeyi amaçlıyor.

Vexjö Belediye Başkanı Bo Frank, kentte kişi başına düşen karbondioksit atığının yılda 3 ton olduğunu belirterek, bunun dünya ortalamasının yılda 4 ton olduğunu, kentin gelir düzeyinin de yüzde 50 arttığını söyledi.

Deneyimlerini satacaklar

Belediyenin çevre politikalarıyla ilgili uygulamalarının dünyadan da büyük ilgiyle izlendiğini kaydeden Bo Frank, “Bu konudaki kazanımlarımızı yerinde görmek için dünyanın bir çok yerinden heyetler geliyor ve biz onlara bilgi veriyoruz. En çok ilgi de Çin’den. Bizler de bu tecrübelerimizi anlatmak için bir şirket kurarak, bilgilerimizi isteyenlere ücret karşılığı aktarmaya karar verdik” dedi.

Çevreyle ilgili düzenlemelere 1980 yılından sonra başlanan 80 bin nüfuslu kentte, evler merkezi ısıtma yöntemi ile ısıtılıyor. Isıtma sırasında ormandan toplanan artıklar ve talaş kullanılıyor. Bu sayede karbondioksit salımı en aza indirilmiş oluyor. Ayrıca arıtma sistemleri sayesinde kentin içinde bulunan göllerde rahatlıkla yüzülebiliyor.

Kentin içinde 40 kilometre uzunluğunda bisiklet yolları yapıldı.

Vexjö’ye gelen ve bölgede incelemeler yaptıktan sonra uygulanan çevre uygulamalarıyla ilgili sözleri İsveç gazetelerinde yer alan ABD’de öğrenci Alissa Rath, “Eğer çevre ile ilgili bu uygulamalar ABD’de yapılabilseydi, bizler enerji kaynaklarımızı bulmak için başka ülkeleri işgalle bombalamak zorunda kalmazdık” dedi.

Belediye, insanları temiz enerji tüketimine özendirmek amacıyla uygulamalar da yapıyor. Enerji tüketimini her aile başına yüzde 5 oranında düşürmeyi hedefleyen belediye görevlileri, bu amaçla internetten de izlenebilen bir yarışma düzenliyor. Buna göre her aile ne kadar elektrik kullandığını internetten takip ederek daha az harcamak için yarışa giriyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/agactan-8-katli-apartman_63531.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bilim ve turizm birleştiği hayallerin gerçek olduğu yapıda sınır yoktur YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!