Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ağaoğlu da Rüzgârdan Elektrik Üretmeye Başladı

Son yıllardaki yatırımlarla rüzgâr enerjisinin payı 1,4'e çıktı. Birçok firmanın iştahını kabartan pazara Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Zorlu ve Sanko'dan sonra Ağaoğlu Enerji Grubu da dahil oldu.

Zaman Gazetesi
Ağaoğlu da Rüzgârdan Elektrik Üretmeye Başladı

Ağaoğlu Şirketler Grubu, enerji üretimine resmen başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabulü yapılarak üretime başlayan 33 MW kapasiteli Mersin Rüzgâr Enerjisi Santrali, toplam 90 milyon lira yatırım ile 8 ay gibi bir sürede tamamlanarak hizmete girdi. Santralin yılda asgari 120 milyon kWh enerji üreterek 12.000 konutun elektrik ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

Mersin Rüzgâr Enerjisi Santrali, ülke ekonomisi ve çevre açısından da kazanç sağlayacak bir yatırım olma özelliği taşıyor. Santral, yıllık 72 bin tonluk karbondioksit emisyonunu engelleyecek. Bu yatırım sayesinde, ithal edilen fosil yakıtlar için her yıl ödenen 10 milyon lira tutarında yerli kaynağın ülke dışına çıkışı da engellenmiş olacak. Önümüzdeki 3 yıllık dönemde enerji yatırımlarını büyütmeyi planlayan Ağaoğlu Enerji Grubu, toplam 1.000 MW'lık portföy oluşturarak enerjiye yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırım yapmayı hedefliyor. Devreye giren Mersin Rüzgâr Enerjisi Santrali'ni, inşaatına başlanan 93 MW'lık Bandırma Şah RES ve 14 MW'lık Seferihisar Rüzgâr Enerjisi Santralleri izleyecek.

Ağaoğlu Enerji Grubu Başkanı Dr. Murat Onuk, santrali türbin sözleşmesini müteakip tam 8 ay gibi rekor bir sürede devreye alarak Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun inşaat sektöründeki performasını yakalamayı başardıklarını söyledi. Enerji yatırımlarının hızlanarak artacağını söyleyen Onuk; "Elektrik satışında önceliği grup şirketlerimizin elektrik ihtiyaçlarının karşılanmasına vererek şirketin karbon ayak izini de silmiş olacağız." dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/agaoglu-da-ruzgardan-elektrik-uretmeye-basladi_77876.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!