Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AGH, Antalya Limanı İçin Ortak Arıyor

Antalya Güçbirliği Holding (AGH), işadamı Hayyam Garipoğlu'nun sahibi olduğu Ortadoğu Liman Hizmetleri AŞ'ye satılan, ancak geçen yıl Bankacılık Düzen

Dünyantalya Güçbirliği Holding (AGH), işadamı Hayyam Garipoğlu'nun sahibi olduğu Ortadoğu Liman Hizmetleri AŞ'ye satılan, ancak geçen yıl Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından yönetimine el konan Antalya Limanı'nı almak için planlar yapıyor.
AGH Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ünsal, Antalya Limanı'nı satın almak için 16 trilyon lira sermayeli Antalya Liman Hizmetleri Ticaret AŞ'yi kurmak için çalışmalara başladıklarını belirterek, Antalyalı işadamlarını şirkete ortak olmaya çağırdı.

700 mektup gönderildi

Ortaklık desteği için bölgedeki işadamlarına 700'e yakın çağrı mektubu gönderdiklerini açıklayan Ünsal şunları söyledi:

"Antalya Limanı, Antalya ve bölge ekonomisi için, büyük önem taşıyor. Antalya'da gemi turizmi, yat ve marinacılık, modern balıkçılık ile diğer deniz işletmeciliğinin geliştirilmemiş olması, Antalya'da liman işletmeciliğinin bakir kalmasına yol açtı. Limanın satın alınması durumunda, yükleme ve boşaltma kapasitesinin 2.5-3 milyon ton kapasiteye çıkarılması mümkün olacak. Antalya Limanı kârlılık ve verimlilik açısından oldukça uygun görünüyor. Yaptığımız ekonomik analizlerde, ihalenin makul şartlar içinde kalması kaydı ile kârlılık oranı, uluslararası kuruluşlarının kabul ettiği asgari miktarların üstünde çıkıyor. Yeni kurulacak Antalya Liman İşletmeleri Ticaret AŞ, BDDK tarafından yapılacak Antalya Limanı ihalesinde, Antalya'nın ciddi bir yaklaşım içerisinde olduğunu gösterecektir."

Ahmet Ünsal, başta Antalya Valiliği ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere büyükşehir ve alt belediyeler, Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi, Antalya Ticaret Borsası ile limanda hizmet veren acentelerin bu girişime sıcak baktığını kaydederek, "Tüm Antalyalı işadamlarını şirkete ortak olmaya davet ediyoruz" dedi.

ATSO yüzde 10 ortak oldu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Menderes Türel de, ATSO Meclisi'nde kuruluş çalışmaları süren Antalya Liman Hizmetleri AŞ'ye yüzde 10 hisse ile ortak olmayı kararlaştırdıklarını söyledi. Türel, Antalya Limanı'nın geleceğinin parlak olduğunu belirterek, limanı en verimli biçimde Antalya ekonomisine kazandırmayı planladıklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agh-antalya-limani-icin-ortak-ariyor_2019.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!