Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Agis-Carl Tiedemann’dan Nemrut’a Konteyner Limanı

Lojistik, demir,çelik üretimi ve liman işletmeciliği konularında faaliyet gösteren Tayfun A.Ş. grubuna ait İzmir merkezli Agis Lojistik A.Ş ile Alm

Ticaretb>Lojistik, demir,çelik üretimi ve liman işletmeciliği konularında faaliyet gösteren Tayfun A.Ş. grubuna ait İzmir merkezli Agis Lojistik A.Ş ile Almanya’nın en önde gelen konteyner uzmanı firmalarından Carl Tiedemann, özellikle Ege Bölgesi’nde uzun süredir gündemde olan yeni bir konteyner limanı ihtiyacını karşılamaya yönelik, ACT Lojistik A.Ş. şirketini kurdu.

Şirketin kuruluşu için İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül tarihini seçtiklerini belirten, Yönetim Kurulu Üyesi ve Sözcüsü Tayfun Timinci, Alman ortaklarıyla gerçekleştirmeyi planladıkları proje ile İzmir’in konteyner limanı ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini belirtti. Timinci, bu liman projesi ile İzmir Limanı’na alternatif olmayı düşünmediklerinin altını çizerek, İzmir Limanı’na destek olmayı amaçladıklarını belirtti.

Aliağa Nemrut Bölgesi’nde kurulması planlanan Liman için gerekli izinlerin alınarak teknik araştırma ve fizibilite çalışmalarının 2001 yılında başladığını ve mevcut liman projeleri arasında en somut ilerlemenin kaydedildiği proje olduğunu belirten Timinci, Liman inşaatının 2006’da başlayacağını ve 2008 yılı başında tamamlanarak faaliyete geçeceğini söyledi. Projenin yaklaşık 70 milyon dolara mal olacağını, ve 300-350 bin tue (İzmir Limanının yarısı kapasitede) kapasitede olacağını söyleyen Timinci, Alman ortaklarıyla eşit payla joint venture tipi ortak girişim olarak kurdukları ACT şirketi ile Türkiye’nin en fazla dış ticaret gerçekleştirdiği ülke olan Almanya ile ticarette büyük bir pay elde etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Alman ortaklarının 125 yıldır Hamburg ve Kuzey Batı Avrupa’da çok sayıda limanda faaliyet gösterdiğini ve 2003 yılında yaklaşık 3 milyon teu konteynere hizmet verdiğini ve bu rakamın Türkiye’nin 2003 yılı toplam konteyner hacminde fazla olduğunu dile getiren Timinci, kurulacak limanı kısa sürede tam kapasitede bir yoğunlukta çalışır hale getireceklerini özellikle Almanya’nın en fazla konteyner hareketi yapan firması olan ortakları ile özellikle Almanya ile ticarette iddialı olduklarının altını çizdi.

Tayfun Timinci, yeterli derinlik olmaması nedeniyle İzmir Limanı’na yanaşamayan gemilerin limanın inşa edileceği yeterli derinliğe sahip Aliağa Nemrut Bölgesi’ndeki limana yanaşabileceğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agis-carl-tiedemanndan-nemruta-konteyner-limani_17853.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!