Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ağustos'ta Satışlar Düştü, Cirolar Arttı

Ekonomik büyümenin önemli göstergelerinden perakende satışlar, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0.1 ve yıllık bazda yüzde 1.0 düştü. Buna karşılık, yükselen enflasyonun şişirdiği fiyatlar nedeniyle perakende ciroları yükseldi.

yapi.com.tr/AA
Ağustos'ta Satışlar Düştü, Cirolar Arttı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın dün açıkladığı Orta Vadeli Program’da da 2014 yılına ilişkin büyüme hedefi yüzde 4.0’ten yüzde 3.3’e ve 2015 büyüme hedefi de yüzde 5.0’ten yüzde 4.0’e düşürüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Perakende Satış Hacim Endeksi verilerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.1 azaldı.

Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.9 azalıp, gıda dışı satışlar aynı düzeyde kalırken, otomotiv yakıtı satışları ise, tatil dönemindeki hareketlere bağlı olarak yüzde 0,6 arttı.

Gıda dışı sektörlerden bilgisayar, Kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1.2 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,9 ve tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3.1 azaldı.

Aynı gruptaki tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 5.4 artarken, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 2.2 azaldı.

Yıllıklarda azalma

TÜİK verilerine göre, takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.0 azaldı.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.3, gıda dışı satışlar yüzde 0.7 ve otomotiv yakıtı satışları da yüzde 1.3 azaldı.

Gıda dışı sektörlerden bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3.2 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 11.4 azaldı.

Yina aynı grup içindeki tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3.7, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 10.0 ve posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 7.8 arttı.

Cirolarda artış

Perakende satışlardaki azalmaya karşılık, yükselen enflasyona bağlı olarak perakende cirolar Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.6 arttı.

Ağustosta aylık bazda gıda, içecek ve tütün satışlarında cirolar yüzde 0.7, gıda dışı satışlarda cirolar yüzde 0,2 azalırken, otomotiv yakıtı satışlarında cirolar yüzde 3.8 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende cirolar Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.2 arttı.

Ağustosta yıllık bazda gıda, içecek ve tütün satışlarında cirolar yüzde 10.7, gıda dışı satışlarda cirolar yüzde 7.3 ve otomotiv yakıtı satışlarında cirolar da yüzde 0.6 arttı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/agustosta-satislar-dustu-cirolar-artti_125344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!