Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ahmet Ratib Paşa Köşkü de Restorasyona Giriyor

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından proje çizim çalışması yaptırılan Ahmet Ratib Paşa Köşkü’nün restorasyon çalışmalarına 2011 yılı içerisinde başlanması bekleniyor.

yapi.com.tr
Ahmet Ratib Paşa Köşkü de Restorasyona Giriyor

İstanbul İl Özel İdaresi, Çamlıca’da Acıbadem Caddesi üzerinde yer alan Ahmet Ratib Paşa Köşkü’nü (Çamlıca Kız Lisesi) restore ettiriyor. Yapı, 1892-1908 yılları arasında Hicaz Umumi Valisi olarak görev yapmış olan Müşir Ahmet Ratib Paşa tarafından Mimar Kemaleddin Bey’e yazlık köşk olarak yaptırılmış. Çok geniş bir konak olarak inşa edilen yapı, 'Art Nouveau' özellikler taşıyor.

54 odalı köşkün ilk sahibi Ahmet Ratıp Paşa olmuş. Köşk, II. Meşrutiyet’ten sonra Maarif Bakanlığı tarafından alınmış. Acıbadem Yatılı Numune Kız Lisesi, kız ortaokulu,  Çamlıca Kız Lisesi olarak farklı dönemlerde eğitim yuvası olarak kullanılmış. Bütün kapı ve pencereleri oyma sanatçıları tarafından yapılan köşkün, merdiven korkuluklarında değerli bakara kristali kullanılmış. Ahşap aksamı ile çevresindeki binalardan ayrılan köşkün proje çizimleri devam ediyor ve yakın bir zamanda da Özel İdare eliyle uygulama süreci başlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ahmet-ratib-pasa-kosku-de-restorasyona-giriyor_88383.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!