Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Akarsu Yataklarına İnşaat Yasağı

Akarsularda su akış kesitinin daralmasına neden olan ve su akışını engelleyip taşkınlara neden olabilecek yapılar inşa edilemeyecek.

yapi.com.tr
Akarsu Yataklarına İnşaat Yasağı

Akarsu yataklarında, taşkın kontrol tesislerinde, akarsular üzerinde, köprülerin altında veya akarsular üzerinde bulunan menfezlerin içinde su akış kesitinin daralmasına neden olan ve su akışını engelleyerek taşkınlara yol açacak yapılar yapılamayacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü imzalı "Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdı. Yönetmeliğe göre; taşkın ve rüsubat kontrolü için akarsu yataklarında yapılacak düzenlemelerle alınacak önlemler belli oldu.

Yönetmeliğe göre, akarsular üzerinde taşkın ve rüsubat kontrolü için tasarlanacak sel kapanı, bağlama, akarsu ıslahlarıyla akarsular üzerinde tasarlanacak köprü ve menfez gibi sanat yapılarının yanı sıra akarsu yatakları ve mücavirlerinde yapılacak düzenlemelerle diğer çalışmaları kapsıyor ve baraj ve göller kapsam dışı bırakılıyor.

Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; akarsu yataklarında, taşkın kontrol tesislerinde, akarsular üzerinde yer alan köprülerin altında veya akarsular üzerindeki menfezlerin içinde su akış kesitinin daralmasına neden olan ve su akışını engelleyerek taşkınlara neden olabilecek yapılar artık inşa edilemeyecek.

Su akış kesitini daralttığı belirlenen yapılar, mülki amirin sorumluluğunda yetkili belediye veya il özel idaresi tarafından kaldırılacak. Akarsu yataklarına hafriyat, moloz ve sanayi tesislerine ait atıklar, evsel nitelikli ve benzeri katı ve sıvı atıklar atılamasına da yasak getirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akarsu-yataklarina-insaat-yasagi_172455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!