Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Akdeniz Bölgesi'nin Yatırım Potansiyeli Enerji

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Tuncay Engin: ''Bölgede en fazla dikkati çeken yatırımların başında yenilenebilir enerji kaynakları geliyor, güneş enerjisi ciddi bir potansiyel'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Akdeniz Bölgesi'nin Yatırım Potansiyeli Enerji

Isparta, Antalya ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin, bölgede yatırımcılara önerdikleri yatırım potansiyelinde yenilenebilir enerji kaynaklarının büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Engin, BAKA olarak bölgedeki yatırım alanları hakkında yatırımcıları yönlendirme ve yatırımcı çekme çalışmaları yürüttüklerini kaydetti. Bu doğrultuda yatırımcıların doğru alanlarda doğru yatırım yapmaları yönünde onlara rapor hazırlayarak, doğru adım atmalarını sağladıklarını belirten Engin, bugüne kadar çeşitli firmalardan proje geldiğini ve bunlara göre de BAKA uzmanlarının değerlendirmede bulunarak, yatırımcılara yardımcı olduklarını aktardı.

Isparta'da yapılan ‘Yenilenebilir Enerji Kaynakları Çalıştayı’nın ardından özellikle enerji alanında projelerin gelmeye başladığını ifade eden Engin, ''Bölgede en fazla dikkat çeken yatırımların başında yenilenebilir enerji kaynakları geliyor, güneş enerjisi ciddi bir potansiyel'' diye konuştu.

Antalya, Burdur ve özellikle Isparta'nın güneş enerjisi açısından ciddi bir potansiyelinin olduğunu belirten Engin, bu potansiyelin yatırımcılara aktarıldığını ve onların da bu alanlarda yatırım yapmaları yönünde teşvik edildiklerini bildirdi. Mermercilikle uğraşan bir firmanın rüzgar enerjisi üretiminde bir girişiminin olduğunu anlatan Engin, iki firmanın biyogazdan enerji üretimi ve bir kaç firmanın da güneş tarlaları, pilleri üzerinden enerji üretimi konularında proje getirdiklerini bildirdi.

Projelerin değerlendirme aşamasında olduğunu söyleyen Engin, projeler hayata geçirildiği takdirde bölgede ciddi bir enerji potansiyelinin ortaya çıkacağını savundu.

Bölgelere göre yatırım olanakları

BAKA Genel Sekreteri Engin, yatırıma teşvik ettikleri yatırımcılara bölgenin özelliklerine göre yatırım potansiyelleri önerildiğini belirtti.

Antalya, Isparta ve Burdur'un farklı özelliklerinin bulunduğunu ve buna göre de yatırım alanlarının değişkenlik gösterdiğini söyleyen Engin, Isparta'ya 3 yıldızlı otel yapmak için kendilerine gelen yatırımcıyı Isparta'ya iki adet 5 yıldızlı otel yapılacağı gerekçesiyle Burdur'a yönlendirdiklerini belirtti.

Yatırımcılara bu şekilde de bir yönlendirme yaptıklarını söyleyen Engin, ''Güneş enerjisi konusunda yatırım yapmayı planlayan ancak Isparta'yı hiç düşünmeyen bir yatırımcıyı da Isparta'ya çektik. Amacımız yatırımcıların doğru alanda doğru yatırımı yapmalarını sağlamak'' diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/akdeniz-bolgesinin-yatirim-potansiyeli-enerji_83567.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!