Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Akıllanmıyoruz, bari Trafiği Akıllı Hale Getirelim''

İstanbul'da düzenlenen 'Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalıştayı'nda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dünyada geçmişi 1960'lara kadar giden 'Akıllı Ulaşım Sistemleri'nin, Türkiye için yeni bir konu olduğunu söyledi. ''Herhangi bir sorun müzmin hale gelmeden harekete geçmediğimizi'' ifade eden Yıldırım, Akıllı Ulaşım

yapi.com.tr / AA
''Akıllanmıyoruz, bari Trafiği Akıllı Hale Getirelim''

Foto: İslam Yakut (AA)

İstanbul'da düzenlenen 'Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalıştayı'nda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dünyada geçmişi 1960'lara kadar giden 'Akıllı Ulaşım Sistemleri'nin, Türkiye için yeni bir konu olduğunu söyledi. ''Herhangi bir sorun müzmin hale gelmeden harekete geçmediğimizi'' ifade eden Yıldırım, Akıllı Ulaşım sistemleri konusunun da bu tür konulardan biri olduğunu belirtti. Önümüzdeki yıllarda da devam edecek olan araç artışlarıyla birlikte, ulaşıma ve altyapıya yönelik sorunların artarak, gittikçe karmaşık hale geleceğine işaret eden Yıldırım, ''Altyapı ve yol olmadan, Akıllı Ulaşım Sistemleri tek başına bir iş görmez. Dağın başına akıllı sitemi koysan neye yarar?" dedi.

Binali Yıldırım, Bakanlık olarak 2023 hedeflerini ilk defa 2009 yılında ortaya koyduklarını hatırlatarak, şunları dile getirdi:
    
''10. Ulaşım Şurası'nda, yeni projeler, alınması gereken önlemler ve 2023'e yönelik hedefleri bütçesiyle projesiyle somut bir şekilde ortaya koyduk. Bununla da kalmadık, aynı zamanda ara hedefleri de belirledik; 2015'e kadar ne olacak, 2019'a kadar ne olacak, bunları bile hesap ettik ve bu 61'inci hükümetin programına girdi. Önümüzde bizim yol haritamız var. Hedefleri koymak önemli bir şey. Bu geleceğe yönelik plan yapabilen, güven ve istikrarı yakalamış ülkelerin becerebileceği bir şey. Bunu başardık. Ama bu yetmez bunun sürdürülebilir hale gelmesi lazım.'' 
    
Bakan Yıldırım, hava ve kara trafiğindeki araç ve yolcu artışının doğal olarak beraberinde birtakım olumsuzluklar getirdİğini ifade ederek, Akıllı Ulaşım Sistemlerinin mevcut altyapıyı en etkin kullanmak için önemli bir araç olduğunu vurguladı. Binali Yıldırım, ''İnsanların yaşam koçu diye bir tarif var ya... Trafikte de Akıllı Ulaşım Sistemleri sizin yaşam koçluğunuzu yapıyor. Herhangi bir güzergahla ilgili olabildiğince erken elinizde bilgiler olsa, oradaki bir kaza haberi size ulaşsa, alternatif yollar cep telefonunuza gelse seyahat etmek eziyetten keyfe dönüşür. Bunlar akıllı sistemlerin özeti olarak görülebilir'' değerlendirmesini yaptı.

Binali Yıldırım, akıllı sistemlerle ilgili daha yolun başında olduklarını hatırlatarak, çalıştayın amacının konuya ilişkin farkındalık oluşturmak ve bu konunun daha fazla konuşulmasını sağlamak olduğunu söyledi. Birtakım insanların ''Ulaşımla iletişimin ne alakası var, neden aynı bakanlıkta bunlar?'' diye kendilerini eleştirdiğini hatırlatan Yıldırım, ''Akıl yolu ulaşım yolunun hizmetinde, şimdi sistem bu'' ifadesini kullandı.

Artık her şey hesap-kitap
    
Yapılan ulaşım hizmetlerini anlatırken, bölünmüş yolların trafikte hayat kurtardığını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:
    
''Artık her şey hesap-kitap... Çevre hassasiyeti artıyor, trafikte sorunlar var. Bütün bunlar, insanları arayışa zorluyor. Bilim adamları 'trafikte insanları hizaya getiremedik, bari araçları akıllı yapalım da onların hatalarını telafi edelim' diye uğraşıyor. Trafik kazalarının büyük bir oranında ihmal ve ihlal var. Akıllı sistemler, insan unsurunu mümkün olduğu kadar devreden çıkarıp, başka yöntemlerle trafik güvenliğini sağlamak, böyle de düşünebiliriz akıllı sistemleri. Akıllanmıyoruz, bari trafiği akıllı hale getirelim. İnsan hayatından daha kıymetli bir şey var mı? Can en kutsal varlıktır.''

Akıllı ulaşım sistemleri kapsamında her şeyden önce Temmuz, Ağustos aylarında OGS ve KGS'yi kaldırıp yerine HGS sistemini devreye sokacaklarını söyleyen Yıldırım böylece biraz daha zaman tasarrufu yapmayı planladıklarını ifade etti. Yıldırım, hizmete kolay erişimin her şeyden daha önemli olduğunu vurgulayarak, '' Bunlar bedava dağıtılacak, ya da belki çok cüzi miktarla dağıtılacak. OGS, KGS'nin aksine bunu büfeden, dükkandan, her yerden alabileceksiniz. Sanki gayrimenkul alıyoruz. 2 günde KGS ya da OGS alınır mı?'' diye konuştu.
    
Biraz geç kalınmış bir hizmette olsa ulaşım portalı yapacaklarını anlatan Bakan Yıldırım, ayrıca Bakanlığı tarafından Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesinin bu yıl sonuna kadar tamamlanacağı bilgisini verdi.Haliç Köprüsü'nde yaşanan ayrılma
    
Bakan Yıldırım, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Haliç Köprüsü'nde yaşanan ayrılmaya ilişkin bilgi veren Yıldırım, köprü, viyadük ve anayollardaki deprem çalışmalarının hatırlatılması üzerine, son 3 yıldır Boğaz köprüleri, Haliç, otoyollar ve anayollardaki sanat yapıları da dahil olmak üzere, köprülerde ve viyadüklerde depreme yönelik inceleme ve güçlendirmelerin yapıldığını hatırlattı. Deprem güçlendirme ve inceleme programlarında herhangi bir aksaklığın olmadığının altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti:
    
''Haliç Köprüsünde yaşanan olay bununla alakalı değil. Köprünün Edirnekapı tarafındaki yola bağlantısındaki son taşıyıcı kirişin altında bulunan izolatör bir şekilde deforme olmuş, bozulmuş. Dolayısıyla o kirişin kolona oturma mesafesi azalınca bir kot farkı oluşmuş vaziyette... Arkadaşlar süratle müdahale ettiler ve aynı gün köprüyü trafiğe açtılar. Zaten şerit kısıtlaması vardı, tamamını açtılar. Önümüzdeki bir-iki ay içerisinde de o parça yeniden imal ettiriliyor, yeniden yerine konacak'' diye konuştu.
    
Binali Yıldırım, Haliç Köprüsü'ndeki ayrılma konusunda bazı uzmanların, ''altı bataklık olduğu için, oturmanın devam edebileceği''ne yönelik görüşlerine ilişkin ise şunları söyledi:

''O uzmanlar istiareye mi yatmış, rüyasında mı görmüş? Böyle bir şey yok. Nerede bataklık var? Olay yerine gitmişler mi? Bataklıkla bir alakası yok. 40 yıldır çalışan bir köprüden bahsediyoruz. Oturma olan yerin de köprüyle ve Haliç'le alakası yok. Tamamen kara tarafında, Edirnekapı'ya yakın bir bağlantı yerinde olan bir hadisedir.''
    
Bilmeden, görmeden, incelemeden, aklına geldiği gibi konuşmanın Türkiye'de moda olduğu değerlendirmesini yapan Yıldırım, ''Amaç dikkati çekmekse, yapılacak bilimsel çalışmalarla, halka yönelik güzel hizmetlerle dikkati çekmek daha anlamlı. İnsanları gereksiz telaşa, paniğe sevk edecek davranışların bu ülkeye bir faydası yok'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akillanmiyoruz-bari-trafigi-akilli-hale-getirelim_91936.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!