Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Akıllı Ev Sistemleri Anadolu Şehirlerine Doğru Yayılıyor

Yerli yatırımcıların kendi bölgelerinde ‘akıllı’ konut projeleri geliştirmeleriyle inşaat sektörü, rekabetini Anadolu şehirlerine de taşıdı. Türkiye ekonomisinin lokomotifi inşaat ve konut sektörünün gelişmekte olan şehirlerde büyümesi ve yeni projelerin teknolojiyi kullanması ile Hager I Berker de Anadolu’da birçok projenin çözüm ortağı oluyor.

yapi.com.tr
Akıllı Ev Sistemleri Anadolu Şehirlerine Doğru Yayılıyor

Özellikle teknolojinin gelişimine paralel olarak konfor ve yaşam standartlarını artırmaya yönelik geliştirilen sistemler akıllı cihazlar vasıtası ile günlük yaşama entegre olabiliyor. Otomasyon sistemi ile gerçekleştirilen bu entegrasyon, kullanıcılara enerji yönetimi, yüksek konfor standartları, uzaktan erişim gibi kolaylıklar sağlıyor. Avrupa ülkelerine kıyasla ‘akıllı ev’ kavramıyla geç tanışan Türkiye, teknoloji ve kalite bakımından dünya ile eş zamanlı olarak gelişimini sürdürüyor. Lüks olmaktan çıkıp gereklilik halini alan akıllı ev sistemleri, Türkiye’de hızla Anadolu şehirlerine doğru yayılıyor.  Güçlü sanayisi, artan kentsel dönüşüm projeleri ve yeni ulaşım yatırımlarıyla hızla gelişen ve İstanbul’un en yakın alternatifi olarak yatırımcıların ilgisini çeken Bursa da ileri teknoloji ile donatılan konut projeleriyle inşaat sektörünün en hızlı büyüdüğü şehir olarak öne çıkıyor.

Bursa Balat Life’ta tasarım ödüllü B.IQ kullanıldı

Yeni nesil teknoloji ile bütünleşen yapılara doğru eğilim gösteren Bursa’da 6 bin metrekare yeşil alan içerisinde yer alan Balat Life Nar projesi Bursa’nın önemli projeleri arasında yer alıyor. Projenin tüm süreçleri RC Yapı Yüksek Mimarı ve yatırımcısı Hasan Coşkun ile RC Yapı Genel Koordinatörü Hakan Tuzlacıoğlu yönetiminde gerçekleştirildi. Estetik mimarinin yaşam konforu ile buluşturulduğu projede, odaların yerleşiminden, gizli alanlara, kaliteli malzemeden akıllı çözümlere tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar düşünüldü. Akıllı çözümler ve anahtar priz sistemlerinde, Hager I Berker’in tercih edildiği projede tasarım ödüllü B.IQ ürününün yanı sıra, manufaktur ile projeye özel üretilen antrasit R.1 prizler kullanıldı. Tek anahtar üzerinden aydınlatma, perde, iklimlendirme otomasyonlarına ek olarak concierge hizmetleri de projeye adapte edildi. Aynı zamanda dairelerdeki ve ortak alanlardaki tüm aydınlatmalar, kamera sistemi, network ve otomasyon sistemi, Hager I Berker’in Bursa bayisi Vizyoline Mühendislik tarafından geliştirildi. Daire içi panolarda Hager Golf kutuların kullanıldığı projede, kamera entegrasyonu ve uzaktan kontrole imkan sağlayan IP dış ünite ile interkom sistemi de yer aldı.

Hager I Berker Türkiye Genel Müdürü Medeni Kahraman ve RC Yapı Yüksek Mimarı & Proje Yatırımcısı Hasan Coşkun

“Otomasyon entegrasyonları bizi çok ileri taşıdı”

Hager I Berker Türkiye Genel Müdürü Medeni Kahraman eşliğinde projede otomasyon ile yaratılan konfor standartlarını anlatan RC Yapı Yüksek Mimarı ve proje yatırımcısı Hasan Coşkun, “Yeni projemizde daha çevreci yaklaşımlar sergileyerek en az enerji tüketimi ile en yüksek yaşam konforu sunmaya çalıştık. Bursa standartları üzerinde bir proje yaptık. İnşaat kalitesinin yanında akıllı otomasyon sistemlerini kullanarak projede yaşayan tüm konut sahiplerine özel bir yaşam sunduk. Bunun geri dönüşlerini de alıyoruz. Anahtar prizlerin şık ve kaliteli olması, otomasyon entegrasyonları bizi çok ileri taşıdı. Bugün gelinen noktada her şeyin teknoloji ile bütünleşmiş olduğu, akıllı sistemler ile yönetildiği bir süreçte evlerin akıllı olmaması düşünülemezdi” dedi.  İnsanların satın aldıkları evlerde yıllarca yaşadığını ifade eden Hasan Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslına bakarsanız biz geleceğe yatırım yapıyoruz. Her şeyin hızla geliştiği bir süreçte biz de bu gelişime ayak uydurduk. Projelerimizde akıllı bina entegrasyonu sağlarken süreç içinde sürekli geliştirilebilir, ihtiyaca göre şekil alabilecek bir sistemi dahil ettik. Böylelikle hem geleceğin teknolojisini hem bugünün yaşam konforunu bir arada sunduk.”

BalatBalat Life Nar projesi 1.etap

“2020 yılında 50 milyar cihaz birbiriyle iletişim kuracak”

Balat Life projesine alışılmışın dışında, yenilikçi ve fonksiyonel bir özellik katan KNX sistemi, kullanıcıların ihtiyaç duydukları modüllere göre sürekli geliştirilebiliyor. Hager I Berker Türkiye Genel Müdürü Medeni Kahraman, akıllı ev otomasyonundaki gelecek dönem projeksiyonlarını anlattı: “Akıllı ev sistemlerinin yanında, artık cihazların birbirleriyle iletişim halinde olacağı bir döneme giriyoruz. 2020 yılında 50 milyar cihaz birbiriyle iletişim kuracak. Öyle ki, küçük ev aletlerinden beyaz eşyaya, müzik ve iklimlendirmeye kadar ilgili bütün cihazlar birbiriyle iletişim halinde olacak. Biz de smart home konseptlerimizi bu gelişmeler doğrultusunda şekillendiriyoruz. Bu konsepti, projelere bütünleşerek günlük hayatın içerisine dahil etmeye başladık.”

"KNX sistemini başlatan ilk üç firmadan biriyiz"

KNX olarak adlandırılan ve tüm dünyada ortak platform haline gelen sistemi başlatan ilk üç firmadan biri olduklarının altını çizen Medeni Kahraman, sistemle ilgili şu bilgileri verdi: “Sistem; konutlarda daireler arası görüntülü & sesli görüşme, yönetim duyurularını anında takip, teknik destek, taksi, vale, kuaför, temizlikçi gibi hizmetlere hızlı ulaşım, aydınlatma, dim, perde-panjur, iklimlendirme ve müzik sistemi kontrolü, önceden ayarlanan ‘hoş geldin’ ve ‘güle güle’ senaryoları gibi hizmetleri barındırabiliyor. Kullanıcı talebine göre farklı senaryolar da geliştirilebilmesinin yanı sıra sinema, tatil, misafir, gece(uyku) modu gibi özel durum senaryoları da eklenebiliyor. Tüm bu hizmetler evden uzaktayken de akıllı telefon ve bilgisayarlardan takip edilebiliyor. “

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/akilli-ev-sistemleri-anadolu-sehirlerine-dogru-yayiliyor_156194.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!