Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Akıllı Şehirler İçin Akıllı Veri Merkezleri

Türkiye’nin veri merkezi Radore, akıllı şehirler için yapılan yatırımların başarılı olması için veri merkezlerinin önemine dikkat çekiyor.

yapi.com.tr
Akıllı Şehirler İçin Akıllı Veri Merkezleri

IDC’ye göre, 2022 yılında akıllı şehirler için yapılacak teknoloji yatırımları 158 milyar doları bulacak. Tüm dünyanın yatırımlarına hız verdiği akıllı şehir çalışmaları, dev dönüşüm bütçelerinin doğru değerlendirilebilmesi açısından belediyecilik ve kamu hizmetleri anlamında da büyük önem taşıyor.

Fiber optik ve kablosuz iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla “akıllı şehir” konsepti de daha hızlı gerçeğe dönüşmeye başlıyor. Özellikle milyonlarca nüfus barındıran İstanbul gibi mega şehirlerde ufak değişiklikler hem o şehirde yaşayanlar hem de istihdam için önemli etkiler gösteriyor.

Daha akıllı şehirler için daha akıllı veri merkezlerine ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Nesnelerin İnterneti teknolojilerini kullanan, sensörlerle donatılmış akıllı binalar, akıllı şehirler ve sürücüsüz araçlar yaşamın bir parçası haline gelmeye başladı. 5G ile birlikte, nesnelerin interneti yaygınlaştıkça şehirlerin de daha verimli olacak.

Şehirlerde sadece kablosuz bağlantıya sahip olan LED aydınlatmalar veya akıllı şebeke otomasyon sistemleri gibi teknolojiler yıllık yüz binlerce liralık avantaj sağlayacak. İlerleyen yıllarda blockchain, yapay zekâ, dronlar, sanal gerçeklik gibi çözümler de şehirlere entegre edilecek. Bunların yönetimi için çok iyi planlanmış veri merkezlerine ihtiyaç duyuluyor” dedi.