Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akkuyu'nun 2 Katı Garanti İstedi

Türkiye ile kısa süre önce ‘nükleer santralda işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı’ imzalayan Güney Koreli KEPCO, nükleer santral için Türkiye’den çifte güvence istedi. KEPCO; devletin, kurulacak nükleer santraldan üretilecek elektriğe 30 yıl alım garantisi vermesini ve Hazine’nin de garantör olarak devrede olmasını istedi.

Gazete Habertürk
Akkuyu'nun 2 Katı Garanti İstedi

Türkiye ile kısa süre önce ‘nükleer santralda işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı’ imzalayan Güney Koreli KEPCO, nükleer santral için Türkiye’den çifte güvence istedi. KEPCO; devletin, kurulacak nükleer santraldan üretilecek elektriğe 30 yıl alım garantisi vermesini ve Hazine’nin de garantör olarak devrede olmasını istedi.

Ankara’da nükleer santral trafiği hız kesmiyor. Rusya’nın ardından Güney Koreli KEPCO, Sinop’a inşa etmeyi planlanan nükleer santral için hafta başında Ankara’ya geldi. KEPCO, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile üst düzeyde önemli bir toplantı yaptı. Toplantıya, Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ) yöneticileri de katıldı. KEPCO, ertesi gün de Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda (TAEK) görüşme yaptı.

Devlet yüzde 25 pay alsın

KEPCO, Sinop’a kurmayı planladığı nükleer santrale, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de bir kamu kurumu aracılığıyla ortak olmasını istiyor. KEPCO ile EÜAŞ’ın, görüşmelerde oran konusunda müzakereleri devam ediyor. KEPCO, devletin en az yüzde 25 düzeyinde payla nükleer santralda yer almasını istiyor. Türkiye ise henüz oran konusunda karar vermedi. Türkiye ile KEPCO arasında yapılan toplantılarda, nükleer santralın finansman ihtiyacı ve buna ilişkin riskler de gündeme geldi. KEPCO, Türkiye’den bu risklerin bertaraf edilmesi için şu güvenceleri talep etti: “Devlet, Sinop’a kuracağımız nükleer  santral için 30 yıl elektrik alım garantisi versin. Pakette, buna ek olarak Hazine garantisi de  bulunsun.” Nükleer santral konusunda öne çıkan uzmanlar, KEPCO’nun kuracağı nükleer santralın ömrünün 60 yıl dolayında olacağına işaret ederek, “Bu durumda KEPCO, işletme süresinin yarısı için elektrik alım garantisi istiyor” dedi.

KEPCO Sinop’ta keşif yapacak

KEPCO heyeti, Güney Kore’ye döndü. KEPCO, Enerji Bakanlığı ile ilgili KİT’lerin üst yönetimini, KEPCO’nun sahip olduğu nükleer teknolojiyi yerinde görmeleri için Güney Kore’ye davet etti. Türkiye heyetinin, uygun bir zamanda inceleme için Güney Kore’ye gidebileceği belirtildi. Kaynaklar, KEPCO’nun yakında yeniden Türkiye’ye geleceğini kaydederek, “KEPCO, Sinop’ta nükleer santralın kurulacağı bölgeyi görmek istiyor. Santralın
kurulacağı bölgede bir inceleme yapacak” dediler.

Elektrikte satın alma garantisi süresi

Rusya’ya, 15 yıl üzerinden elektrik alım garantisi verilmesi düşünülürken, Güney Koreli KEPCO 30 yıl alım garantisi konusunu gündeme getirdi. Bu konuda Rusya ve Güney Kore ile müzakereler devam ediyor.

Kurulacak santraller aynı güçte olacak

Rusya, Mersin’e 4 bin 500- 5 bin  megavat santral kurmak istiyor. Güney Koreli KEPCO’nun da Sinop’a en az 5 bin megavat nükleer santral yapması gündemde. Yani güçler hemen hemen birbirine yakın.

Nükleerde ortaklık

Türkiye ile Rusya, nükleer santral için Türkiye’de yerleşik, Türk hukukuna tabi olacak bir şirket kuracak. Akkuyu’da kamunun payının ne olacağı şimdilik net değil. KEPCO ise Sinop’ta mutlaka devletin en az yüzde 25 payla yer almasını istiyor.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyunun-2-kati-garanti-istedi_78176.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!