Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Akkuyu'ya Yapılması Planlanan Nükleer Santralle İlgili Çalışma Yapmak Üzere Ön İzin Belgesi Alındı

Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ yetkilileri, Mersin-Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santralle ilgili çalışma yapmak üzere ön izin belgesi aldı. Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde yapılacak santral için Gülnar noterliğinde gerçekleştirilen imza törenine Kaymakam İdris Arslan ile Akkuyu NGS Elektrik AŞ Genel Müdür Yardımcısı Rauf

yapi.com.tr / AA
Akkuyu'ya Yapılması Planlanan Nükleer Santralle İlgili Çalışma Yapmak Üzere Ön İzin Belgesi Alındı

Fotoğraf: Yalçın Taşlıalan

Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ yetkilileri, Mersin-Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santralle ilgili çalışma yapmak üzere ön izin belgesi aldı. Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde yapılacak santral için Gülnar noterliğinde gerçekleştirilen imza törenine Kaymakam İdris Arslan ile Akkuyu NGS Elektrik AŞ Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumav katıldı.

Akkuyu NGS Elektrik AŞ Genel Müdürü Alexander Superfin, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, sahada nisan ayından itibaren etüt çalışmalarına başladıklarını anımsattı.

Söz konusu sahanın devrinin bitmek üzere olduğunu ve çalışma yapabilmek için ön izin belgesini noter huzurunda aldıklarını belirten Superfin, şöyle konuştu:

''Bu aydan itibaren sahadaki çalışmalarda görev alacak eleman sayısı artacak. İl merkezi ve ilçelerde bilgilendirme merkezleri açacağız. Yaklaşık 3 ay içerisinde açmayı planladığımız bu merkezlerde santral hakkında bilgiler vererek, güvenli ve faydalı olduğunu anlatacağız.

Yapımı gerçekleşecek santralin inşasında çalışmak üzere özellikle Gülnar'dan çok sayıda işçi alımı yapılacak. Ayrıca, proje şirketi tarafından Türkiye'den alınacak öğrenciler Rusya'da eğitim gördükten sonra burada çalışmaya başlayacaklar. Bu yıl 50 öğrenci almayı planlıyoruz. Toplamda ise 300 Türk öğrencinin eğitim aldıktan sonra Akkuyu'da çalışması amaçlanıyor.''

Türkiye'nin her üniversitesinden öğrenci alınacağını vurgulayan Superfin, bunların öncelikle fizik ve matematik bölümünden tercih edileceğini kaydetti. Heyetle birlikte Teknik Müdür Alexander Afrof ve bazı görevliler de ilçeye geldi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akkuyuya-yapilmasi-planlanan-nukleer-santralle-ilgili-calisma-yapmak-uzere-on-izin-belgesi-alindi_88232.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!