Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKM Süreci Ajans'tan Çıktı; Muhatap Bakanlık

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’ndan bugün (25 Şubat 2010), Atatürk Kültür Merkezi’nin onarımına ilişkin yapılan ‘açıklama’da, süreçte hiçbir değişiklik olmadığı ve düğümü çözecek kurumun Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğu yineleniyor. Hukuki sürecin sıralandığı açıklamada; 16 Aralık 2009 günü İdare Mahkemesince verilen “Kurul onayının

yapi.com.tr
AKM Süreci Ajans'tan Çıktı; Muhatap Bakanlık

STRONG>İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’ndan bugün (25 Şubat 2010), Atatürk Kültür Merkezi’nin onarımına ilişkin yapılan ‘açıklama’da, süreçte bir değişiklik olmadığı belirtilerek, düğümü çözecek kurumun Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğu yineleniyor.

Hukuki sürecin sıralandığı açıklamada; 16 Aralık 2009 günü İdare Mahkemesince verilen “Kurul onayının iptali” kararının ardından, Ajansça yapılabilecek herhangi bir işlem kalmadığı ifade ediliyor ve top Bakanlığa atılıyor.

Kültür yılının 3’üncü ayına girilirken, kentin birincil kültür merkezinin akıbetine ilişkin somut bir bilgilendirmenin yapılmaması, akıllardaki soru işaretlerini artırırken, Ajans, içeriği pek de yeni olmayan şu açıklamada bulunuyor:

5706 sayılı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hakkında Kanun’un 11. maddesi gereği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliğinde, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin onarımına yönelik “İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin Onarımına İlişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı İle İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Arasında İşbirliği Protokolü”, 8 Ekim 2008 tarihinde imzalanarak çalışmalara başlanmıştı.

Bilabedel olarak hazırlanan avan projelerin 24 Aralık 2008 tarihinde Koruma Kurulunca onaylanmasının ardından makine, elektrik, tesisat projeleri, hizmet alımı yöntemi ile temin edilmiştir. Uygulamaya yönelik tüm projeler İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca 29 Mayıs 2009 tarihinde onaylanmıştır.

Onaylı projeler doğrultusunda Ajansımızca 5 Haziran 2009 tarihinde uygulamaya yönelik “İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Onarım, Güçlendirme ve Tesisat Sistemlerinin Yenilenmesi İşi”nin ihale ilanı yayınlanmış ve 29 Haziran 2009 tarihinde ihalesi yapılmıştır.

Teklif veren 14 firmadan,  yapılan değerlendirme sonucunda en avantajlı teklifi veren firma tespit edilerek, 21 Temmuz 2009 tarihinde ihale kararı onaylanarak,  sözleşme yapılmak üzere 22 Temmuz 2009 tarih ve 368-586 sayılı yazımız ile bu firma davet edilmiştir.

Ancak, Atatürk Kültür Merkezi’nin avan projelerinin onaylandığı  İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 24 Aralık 2008 tarih ve 2268 sayılı kararının iptali için Kültür, Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açılan dava sonucu, İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nin 2009/79 E. sayılı dosyası ile yürütmenin durdurulması kararı alındığının Ajansımıza bildirilmesi üzerine sözleşme süreci durdurulmuştur.

Bu aşamada Ajansımızda, yürütmeyi durdurma kararı aldıran Kültür, Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası, ilgili meslek örgütleri temsilcileri, Devlet Opera Balesi Genel Müdürü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü, mimari projeyi hazırlayan mimari büro temsilcileri ile bir dizi toplantı yapılmış ve bu çalışmalar sonucunda taraflar arasında uzlaşı sağlanmıştır. Bu doğrultuda revize edilen proje, Kültür ve Turizm Bakanlığına onaylatılmış ve İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na sunulmuştur. Bu aşamada üzerinde uzlaşılan projenin Kurulun değerlendirmesine alınması için; Kültür, Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikasının yürütmeyi durdurma ile ilgili feragat vermesi gerekirken, bu adım anlaşılmayan bir sebepten dolayı atılmamış ve ifade edilen projenin gerçekleşme sürecinin önü açılmamıştır.

Daha sonra ise İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nin 16 Aralık 2009 tarihli kararı ile projelerin onaylandığı Koruma Kurulu kararını iptal etmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca kararın temyiz hakkından feragat edildiği, ilgili mahkemeye bildirilmiştir.

Ajansımız,  Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapmış olduğu protokol kapsamında, yaptırmakla sorumlu olduğu projelerini temin etmiş, Bakanlığın görüşüne sunmuş ve ilgili Koruma Kurulu’na onaylatmıştır. Projelerin onaylanmasının ardından Bakanlık tarafından talep edilmesi üzerine uygulama projelerinde yeniden bazı tadilatlar yapılmış ve Koruma Kurulu’nun onayına sunulmuştur.

5706 sayılı Kanunun 11. Maddesi, bu madde doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenen Usul ve Esasların 8. Maddesindeki Atatürk Kültür Merkezinin onarımının bir protokol kapsamında Ajans tarafından yapılması hükmü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokol gereğince Ajansımız, uygulama projelerinin elde edilmesi ve yapım ihalesinin gerçekleştirilmesi konusunda tüm sorumluluklarını yerine getirmiştir. İdare Mahkemesi kararı sonrasında Ajansımızca yapılabilecek herhangi bir işlem kalmamıştır. Konu ile ilgili süreç Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yürütülmektedir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akm-sureci-ajanstan-cikti-muhatap-bakanlik_77043.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!