Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akman Üretim Yaptığı Arsayı Satıp 55 Milyon Dolarlık GYO Kuruyor

Akman Holding bünyesinde bulunan Ersu Gıda, Konya Ereğli'deki 60 bin metrekarelik arsasının 20 bin metrakesini en az 6 milyon dolara alışveriş merkezi ve condominium (apartman) inşa edilmek üzere satacak.

Referans Gazetesib>Akman Holding bünyesinde bulunan Ersu Gıda, Konya Ereğli'deki 60 bin metrekarelik arsasının 20 bin metrakesini en az 6 milyon dolara alışveriş merkezi ve condominium (apartman) inşa edilmek üzere satacak. 60 bin metrekarelik arsa üzerinde Ersu'nun idari binalarının yanı sıra bir de üretim tesisi bulunuyor. Holding bünyesinde gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurarak Akman Holding bünyesindeki 55 milyon dolarlık gayrimenkulü bu şirketin içine koymayı düşündüklerini belirten Ersu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, "Gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketini bir ortak ile kurabiliriz, özellikle yabancı şirketlerden ilgi görüyoruz ve görüştüğümüz şirketler de var" dedi. Akman Müteahhitlik şirketi ile inşaat işleri yaptıklarını da vurgulayan Akman, ellerinde ciddi bir makina ve ekipman parkuru bulunduğuna dikkat çekti.

‘Halka açık bir şirket talip’
Akman, arsanın satışı sırasında iki taraf arasında yapılacak anlaşmalar sonucunda alışveriş merkezi içinde olacak mağazalardan toplanan kiralardan belli bir pay almanın da ihtimaller dahilinde olduğunu söyledi. "Zaten Akman Holding olarak gayrimenkul yatırım ortaklığı kurmayı düşünüyoruz. Akman Holding bünyesinde bulunan Medart Hastanesi, alışveriş merkezi ve otelleri gayrimenkul yatırım ortaklığı çatısı altında toplamayı planlıyoruz" diyen Akman, eğer satılacak arsa üzerinde yapılacak olan alışveriş merkezindeki mağazalardan kira geliri elde edilirse bu durumun gayrimenkul yatırım ortaklığı kurmak için de ilk adım oluşturabileceğini söyledi. Akman, "Arsayı satmamız için talepler geliyordu. Bir süredir 'ne yapabiliriz' diye düşünüyorduk. Talipliler artınca arsayı satıp nakdimize ekleyelim diye düşündük" dedi. Talepleri değerlendirdiklerine dikkat çeken Akman, aralarında Türkiye'nin en büyük gruplarının bulunduğu taliplilerden birinin halka açık bir şirket olduğunu söyledi. Akman, satışının 3 ayda netleşeceğini söyledi.

‘Kalan kısmı da satabilir’
Akman, "Tamamı 60 bin metrekare olan arsanın satılacak kısmı 20 bin metrekare. Kalan 40 bin metrekarelik kısımda 15 bin metrekarelik kısmında Ersu'nun idari binaları ve üretim tesisi var. Kullanmadığımız 25 bin metrekarelik boş bir alan var. İleride bu kısmı satabiliriz" dedi. Ersu'nun 2 üretim tesisi daha bulunduğunu hatırlatan Akman, ileride alış veriş merkezi ile üretim tesislerinin aynı arazi üzerinde bulunmasının karmaşık bir yapı oluşturması halinde tesisi Ereğli'nin başka bir yerine ya da İvriz

Su fabrikalarının bulunduğu yere taşıyabileceklerini söyledi. Akman, satılacak arsa üzerinde bulunan üretim tesislerinin artık şehrin çok merkezinde kaldığını bundan dolayı taşınma işinin çok yakın bir tarihte gerçekleşebileceğini belirtti.

3. kez işlem yasağı
Arsanın satışından en az 6 milyon dolar gelir elde etmeyi planladıklarını kaydeden Akman, "Parayı peşin alıp almayacağımız iki taraf arasında yapılacak anlaşmaya bağlı. Gelen tekliflerin bir kısmı yap-sat gibi bir kısmı da yıllık ödemeler şeklinde. 6 milyon dolarlık bedeli ise rayiç fiyatlara bakarak belirledik elimizde ekspertiz raporumuz yok" dedi. Bu arada Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Ali Akman'a aralık ayının son haftası 3. kez işlem yasağı getirdi. Akman, konuyla ilgili itiraz davası açtıklarını söyledi.

Reysaş'tan gayrimenkul şirketi kurma kararı
Reysaş Taşımacılık ve Lojistik, gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) kurma kararı aldı. Şirketten Cuma günü İyapılan açıklamada, yönetim kurulunun bölünme yoluyla gayrimenkul yatırım ortaklığı statüsünde yeni bir şirket kurulmasına ve bu şirkete gayrimenkullerinin ve gayrimenkul projelerinin devredilmesine karar verdiği bildirildi. Reysaş'ın depo yatırımlarına daha çok eğilerek proje geliştirebilmek ve projeleri tek bir yönetim mercii tarafından organize edebilmek amacıyla kurulacak GYO'ya halihazırda sahip olunan gayrimenkuller veya yakın gelecekte yatırım yapılacak olan gayrimenkul ve gayrimenkul projeleri devredilecek. GYO hisseleri Sermaye Piyasası Kurulu'nun tebliğinde öngörülen süre zarfında halka arz edilecek ve bu süreçte Raymond James Menkul Değerler danışmanlık ile aracılık yapacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akman-uretim-yaptigi-arsayi-satip-55-milyon-dolarlik-gyo-kuruyor_57887.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!