Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“AKM'de Taammüden Suç İşlenmektedir”

Mimarlar Odası temsilcileri, Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’de yıkımın başladığına ilişkin haberlerin ardından AKM binası önünde biraraya gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklamada, AKM'nin ‘1. Grup Anıtsal Yapı’ olduğu hatırlatılarak, yargı süreci devam eden yapının yıkımının 'taammüden suç işlemek' olduğu bildirildi.

yapi.com.tr
“AKM'de Taammüden Suç İşlenmektedir”

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin 13 Şubat 2018 Salı günü AKM'de yıkıma başlanmasının ardından yaptığı basın açıklaması şöyle:

"AKM Cumhuriyet Mirasıdır,

Yıkılmamalı, Restore Edilerek Kültür Sanat Hayatımıza Kazandırılmalıdır.

Modern Türkiye Mimarlığının en önemli simge yapılarından biri olan AKM’nin kamuoyundan gizlenerek yıkımına başlandığı öğrenmiş bulunuyoruz.

Mayıs 2008 ‘den itibaren tüm sanat etkinlikleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından  durdurularak yıkıma terk edilen AKM’nin;  aslına uygun restorasyonu için yıllardır kamu idareleri nezdinde yaptığımız uyarılar ve suç duyuruları işleme konmamış, hukuk ve yargı kararları yok sayılmıştır.

Yıkımının önünde   engel  olarak  görünen  ‘1. Grup Anıtsal  Yapı’  tescilinin iptal kararı, Odamızca yargıya taşınmış ve henüz sonuçlanmamış iken fiili durum yaratmayı hedefleyen bu yıkımı şiddetle kınıyoruz.

Cumhuriyet dönemi simgesel yapılarının çağdışı bir yönetim anlayışının hedefi haline geldiği ve sistematik bir şekilde yok edildiğinin örneklerinden birini daha AKM’nde yaşıyoruz.

AKM, birçok kültür, sanat ve toplumsal etkinliğe ev sahipliği yapmış, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı ile bütünleşmiş, tarihi, yaşanmışlıkları, özgünlüğü ve Mimari kimliği gibi taşıdığı değerler itibarı ile               ‘1. Derece Kentsel Sit Alanı’nın parçası olarak hala ‘1. Grup Tescilli Kültür Varlığı’dır.

AKM yıkıma terk edilerek, yıllardır dünyanın gözü önünde tarihe, kültüre , sanata, topluma ve hukuka karşı taammüden suç işlenmektedir.

Derhal onaylı restorasyon projesi uygulamaya sokularak bu kültür ve tarih yıkımına son verilmeli, Atatürk Kültür Merkezi  özgün yapısı  ve çevresiyle toplumun hizmetine sunulmalıdır.

AKM’yi  Yıkıma Terk Etmek de Yıkmak da Suçtur!

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TMMOB Mimarlar Odası

http://www.yapi.com.tr/haberler/akmde-taammuden-suc-islenmektedir_163136.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!