Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKP Çevreye Duyarsız

Türkiye, küresel iklim değişikliklerinin tehdidini gün geçtikte daha yakından hissederken AKP'nin, 2007-2013 yılları arasını kapsayan 9. Kalkınma Planı'nda, deprem, sel, kuraklık, toprak kayması, salgın hastalık, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın adı bile geçmiyor.

Cumhuriyet Gazetesib>Türkiye, küresel iklim değişikliklerinin tehdidini gün geçtikte daha yakından hissederken AKP'nin, 2007-2013 yılları arasını kapsayan 9. Kalkınma Planı'nda, deprem, sel, kuraklık, toprak kayması, salgın hastalık, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın adı bile geçmiyor. CHP'li Ali İhsan Köktürk , Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma ile kalkınma planının birbiriyle çeliştiğini söyledi.

CHP'li Köktürk, Türkiye'nin tarih boyunca pek çok afet yaşadığını ve bunlardan çok acı tecrübeler edindiğini belirtti. Bunların başında depremlerin geldiğine işaret eden Köktürk, "Bu doğal olayların afete dönüşüp dönüşmemesi ise tamamen ülke insanının ve pek tabii siyasi otoritenin davranış ve kararlılığına bağlıdır" dedi. Siyasi otoritenin bu konuda gerekli yasal düzenlemeleri yaparak önlem almaması durumunda 1999 Marmara depreminde ortaya çıkan tabloların yineleneceğini vurgulayan Köktürk, küresel iklim değişikliklerinin de ülkeye yönelik ciddi bir tehdit oluşturduğunu anlattı.

Başbakan Erdoğan'ın, BM Genel Kurulu'nda katıldığı bir panelde, iklim değişikliğinin bugün insanlığın karşı karşıya bulunduğu en büyük çevre tehdidi olduğunu söylediğini anımsatan Köktürk, buna karşın hükümetin uygulamalarıyla çelişkiye düştüğüne değindi. Köktürk, Türkiye'nin BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ne 2004'te taraf olmasına karşın, 9. Kalkınma Planı'nda küresel ısınma ve iklim değişikliğine bir kelime bile yer verilmediğini ifade etti. 9. ülke Kalkınma Planı'nın çevre konusunda Türkiye için bir "düş kırıklığı" olduğunu belirten Köktürk, planda, çevreyle ilgili önemli konulara yer verilmediğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akp-cevreye-duyarsiz_56551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!