Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKP Şile'de Bir Adım Önde

Şile, yüzölçümü itibarıyla İstanbul'un en büyük 3. ilçesi. Kilometrekareye 32 kişinin düştüğü ilçe, İstanbul'un en huzurlu ilçelerinden biri. Geniş ormanları ve mesire yerleriyle tatil yöresi özelliğine sahip Şile'nin 5 mahallesi ve 57 köyü var. Dağınık yerleşim alanlarına sahip ilçenin kış ve yaz nüfusu arasında inanılmaz fark var. Yerleşik

Zaman Gazetesi
AKP Şile'de Bir Adım Önde

İstanbul'un kuzeydoğusundaki şirin sahil kasabası Şile, kendi adını verdiği bezi, feneri, kalesi ve eşsiz doğasıyla İstanbulluların hafta sonlarını ve tatillerini geçirdiği güzel bir tabiat köşesi.

Şile, yüzölçümü itibarıyla İstanbul'un en büyük 3. ilçesi. Kilometrekareye 32 kişinin düştüğü ilçe, İstanbul'un en huzurlu ilçelerinden biri. Geniş ormanları ve mesire yerleriyle tatil yöresi özelliğine sahip Şile'nin 5 mahallesi ve 57 köyü var. Dağınık yerleşim alanlarına sahip ilçenin kış ve yaz nüfusu arasında inanılmaz fark var. Yerleşik nüfusu 25 bin 169 olan Şile'de yaz mevsiminde nüfus 350-400 bine kadar çıkıyor. İlçenin yüzölçümünün yüzde 79'u orman, yüzde 10'u tarım alanı, yüzde 11'i diğer alanlardan oluşuyor. Hafif kıvrımlı küçük köy ve tabii plajların yer aldığı 60 kilometrelik sahil şeridine sahip ilçe, yaz aylarında yüzlerce İstanbullunun nefes aldığı yerlerden biri. Şile'nin en önemli gelir kaynağı turizm. Denizi ve tarihî değerleriyle özellikle yaz aylarında turizm, ilçenin en önemli geçim kollarından birini oluşturuyor. Türkiye'nin en büyük, dünyanın da ikinci büyük feneri olan Şile Feneri, ilçenin en çok ziyaret edilen yeri. Şile evleri, Sarıkavak Kalesi (Hasanlı köyü), Heciz Kalesi, Yeşilvadi, Hanımsuyu Çeşmesi, Osmanlı Hamamı, Kilise Kalıntısı Vaftiz Yeri (Yeniköy), Kilise Kalıntısı (Yeniköy), Lahit Mezar (Sortullu köyü), Papazın Çeşmesi (Kabakoz köyü) turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali de ilçenin en önemli uluslararası organizasyonu.

Şile, İstanbul'da yaşayan ve kısa yolculuklarla özgün tatil bölgelerine varmak isteyenler için ideal bir merkez. Yerleşik nüfusun 25 binlerde olması nedeniyle kışın çok fazla dikkat çekmeyen altyapı sorunu, yaz aylarında kendini gösteriyor. İlçenin diğer sorunu, turizmle ilgili yatırımların gecikmesi. İlçede yaz aylarında nüfusun 400 binlere ulaşması, konaklama sorununu da beraberinde getiriyor.

29 Mart yerel seçimlerinde AK Parti, mevcut başkan Can Tabakoğlu ile devam kararı alırken CHP Erman Çayıroğlu, MHP Hüseyin Kırcalı ile seçime girecek. 2004 yılında önemli miktarda oy alan ANAP ise haber spikerliği yapan Handan Güçyılmaz Günay'ı seçimlerde aday gösterdi.

Şile'yi sağlık turizmi merkezi yapacak

AK Parti Şile'de 2004'teki seçimde başkan seçilen Can Tabakoğlu ile yola devam dedi. 5 yıllık dönemde altyapıdan üstyapıya, kültürel değişimden yerel kalkınma hamlesine kadar birçok alanda önemli icraatlar gerçekleştiren mimar Can Tabakoğlu, icraatları ve gençliği sayesinde bu seçimi de kazanacağına inanıyor. 2004'te bütçenin 8-10 katı bir borçla yönetimi devraldıklarını belirten Tabakoğlu, "Klasik belediyecilik anlayışını bırakarak, ehliyet, donanım, eğitim, bilimsellik kriterlerine sahip kadrolarla, geçmişte olmayan yeni birimler kurarak göreve başladık. Bu sayede bu kadar geniş ve dağınık bir coğrafyada, bu değişken nüfus yapısında hizmet etmeyi başardık. Bütçemizi 5 yıl öncesine göre 10 kat artırdık." diyor. Tabakoğlu, Şile'nin ana caddesi konumundaki Üsküdar Caddesi'nin halkın alışveriş ve gezinti yapabileceği çağdaş mimari yapıya bürünmesini sağladı. Şile'yi dört mevsime yayılan turizm anlayışı ve vizyon ile yönettiklerini belirten Tabakoğlu, yeni dönemde belediyeye ait bir arazide bin yataklı bir otel yapılması için çalışma yapacaklarını kaydetti. Tabakoğlu, "3 yıl içinde Şile'de 200 yataklı okulu ve konaklama mekanı olan üst düzey uluslararası bir Psikomatik Tedavi Merkezi hizmete girecek. Şile, sağlıkta bir marka ilçe olacak. Tarihi kalemizi restore edeceğiz. Restore ettiğimiz Tarihi İl Özel İdare binasını müzeye dönüştüreceğiz." 1970 Almanya doğumlu Tabakoğlu, 1992'de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. 1995'te Şile Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nde mimar olarak göreve başladı.

Şile'yi tanıtıp daha çok turist getireceğiz

CHP, 29 Mart yerel seçimlerinde Şile'de Endüstri Mühendisi Erman Çayıroğlu ile seçmenin karşısına çıkacak. 1964 doğumlu Çayıroğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu. Birçok şirkette yöneticilik yapan Çayıroğlu, Şile'nin bir turizm beldesi olduğunu, yol ve ulaşım sorununun büyük ölçüde çözüldüğünü ancak ilçenin İstanbul'un ekonomik pastasından yeterince pay alamadığını savunuyor. "Şile'nin her şeyden önce bir cazibe merkezi haline getirilmesi gerekir." diyen Çayıroğlu, sözlerine şöyle devam ediyor: "Şile, doğal güzellikleriyle, tarihî yapısıyla, tarihî dokusuyla, elde bulunan madenleriyle her türlü değerlendirmeler yapılarak bir cazibe merkezi haline getirilebilir. Ulusal ve uluslararası sermaye ile Şile bezi vasıtasıyla tanıtım çalışmalarına ağırlık vererek bunun gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz. Kongre turizmi ve eğitim turizmiyle de bu çalışmaların destekleneceğini düşünüyoruz. Bir ekip çalışmasıyla bu sorunu kökünden çözeceğiz. Şile'yi eskisi gibi hak ettiği bir turizm ve cazibe merkezi haline getireceğiz. Burayı hem ulusal hem de uluslararası alanda tanıtımını yapacağımız turizm projeleriyle bir çekim merkezi haline getireceğiz. Şile'yi yatırım merkezi haline getirmemizle insanlarımıza istihdam alanları yaratmış olacağız."

2004'teki sürpriz oylara güveniyor

Anavatan Partisi, 2004 yılında ciddi bir oy aldığı Şile'de başkan adaylığı için ünlü spiker Handan Güçyılmaz Günay ile 29 Mart'ta seçmen karşısına çıkacak. 1972 İstanbul doğumlu Günay, Madrid Üniversitesi Televizyon Gazeteciliği bölümü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümünü bitirdi. 1979 yılında çalışmaya başladığı Ankara Radyosu'nda 6 yıl görev alan Günay daha sonra yuyurtiçinde değişik radyo ve televizyonlarda program yapımcısı ve haber spikerliği görevlerinde bulundu.

Üyelik tecrübesiyle başkanlığa aday oldu

MHP, yerel seçimlerde Şile belediye başkanlığı için işadamı Hüseyin Kırcalı'yı aday gösterdi. 1956 İstanbul doğumlu olan Kırcalı, öğrencilik yıllarında atletizm sporu ile ilgilendi. Amatör kümede oynayan Şile Spor futbol takımında kalecilik yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda görev alan Kırcalı, ticaret hayatına 1974 yılında Şile'de başladı. Kırcalı, 2001-2003 yılları arasında Şile Spor Kulübü başkanlığı yaptı. Siyasi hayatı 1983 yılında Anavatan Partisi Şile İlçe Teşkilatı'nı kurmakla başladı. Uzun yıllar partinin ilçe yönetim kurulunda görev yaptı. 1989-1994 ve 1999-2004 yıllarında iki dönem belediye meclis üyesi olarak görev yaptı. 5 yıl imar komisyon başkanlığı, 7 yıl encümen üyesi görevlerinde bulundu. Belediye meclis kararıyla bir dönem belediye başkanlığı görevinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akp-silede-bir-adim-onde_67444.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!