Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKP Yine Gökçek’e Çalıştı

TBMM’de, Amme Alacaklarının Tahsiline İlişkin Yasa Tasarısı’nın görüşülmesi sırasında AKP’ tarafından verilen “son dakika önergesi” ile Hazine’ye borçlu belediyelerden yapılan tahsilata sınırlama getirildi. CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi “son dakika düzenlemesi”nin Melih Gökçek’in başında olduğu Ankara Anakent Belediyesi için yapıldığını

Cumhuriyet Gazetesi
AKP Yine Gökçek’e Çalıştı

TBMM’de, Amme Alacaklarının Tahsiline İlişkin Yasa Tasarısı’nın görüşülmesi sırasında AKP’ tarafından verilen “son dakika önergesi” ile Hazine’ye borçlu belediyelerden yapılan tahsilata sınırlama getirildi. CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi “son dakika düzenlemesi”nin Melih Gökçek’in başında olduğu Ankara Anakent Belediyesi için yapıldığını belirtirken Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önergeden yalnız Ankara Anakent Belediyesi değil, tüm anakent belediyelerinin faydalanacağını itiraf etti.

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı, önceki gece TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Hükümetin “Ekonomik kriz önlemlerinin uzatılmasına” ilişkin olduğunu iddia ettiği tasarının 2. bölümünde yer alan 12. maddesi üzerinde, AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli bir önerge verdi.

Kabul edilen önergeye göre, ilgili idarelerin 1 Mart 2010 tarihinden önce doğmuş borçları ile bu tarihten önce Hazinece verilen garantilerden veya ikrazen kullandırılan kredilerden kaynaklanan Hazine alacakları için genel bütçe vergi gelirleri tahsilatından, bu idarelere ayrılacak paylardan yapılacak kesinti oranı yüzde 40 ile sınırlandırılacak.

‘Yürü ya kulum’

CHP Trabzon Milletvekili Hamzaçebi, önergenin, Ankara Anakent Belediyesi’nin borçları için verildiğini belirterek “Alacağı olduğunda başka belediyelerin gırtlağına sarılan hükümet, sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarına gelince bunu yapamıyor. Hükümet, bu belediyeye hiçbir şey yapamamaktadır, sadece ‘yürü ya kulum’ demektedir” diye konuştu.

Eleştiriler üzerine söz alan Maliye Bakanı Şimşek, “Ankara’ya özgü bir düzenleme söz konusu değildir değerli arkadaşlar, bundan bütün büyükşehir belediyelerimiz de yararlanacaktır” dedi. Şimşek’in, 2003-2009 döneminde Ankara Anakent Belediyesi’nden yaklaşık 877 milyon lira tahsil ettiklerini belirtmesine karşın Hazine Aralık 2009 Borçlanma Raporu’na göre belediyenin Hazine’ye EGO ve ASKİ de dahil olmak üzere 4 milyar 226 milyon doları vadesi geçmiş toplam 4 milyar 631 milyon dolar borcu bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akp-yine-gokceke-calisti_76178.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!