Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

AKP Yok Pahasına Satıyor

AKP hükümeti, iktidara geldiği günden beri Hazine mülkiyetindeki taşınmazları çok düşük bedellerle sattı. 2002 yılından beri Hazine mülkiyetindeki 628 milyon 231 bin metrekare yüzölçümündeki 94 bin 714 taşınmaz satılırken; bu satıştan 2 milyar 136 milyon 772 bin TL gelir elde edildi. Satılan taşınmaz miktarı ve gelir oranlandığı zaman Hazine’nin

Cumhuriyet Gazetesi
AKP Yok Pahasına Satıyor

AKP hükümeti, iktidara geldiği günden beri Hazine mülkiyetindeki taşınmazları çok düşük bedellerle sattı. 2002 yılından beri Hazine mülkiyetindeki 628 milyon 231 bin metrekare yüzölçümündeki 94 bin 714 taşınmaz satılırken; bu satıştan 2 milyar 136 milyon 772 bin TL gelir elde edildi. Satılan taşınmaz miktarı ve gelir oranlandığı zaman Hazine’nin bu satışlardan metrekare başına yalnızca 3.4 TL gelir kazandığı ortaya çıktı. Yine AKP hükümetleri döneminde 88 bin 127 metrekarelik 6 adet maden ve ocak alanı satıldı. Bu satıştan da metrekare başına 1.3 TL olmak üzere toplam 115 bin 965 bin TL gelir elde edildi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün soru önergesine verdiği yanıt, Hazine mülkiyetindeki taşınmazların çok düşük bedellerle satıldığını ortaya koydu. CHP’li Köktürk, “18 Kasım 2002 tarihinden bugüne kadar Hazine’nin özel mülkiyetindeki kayıtlı taşınmazlardan ne kadar büyüklükte taşınmaz mal satışı yapılmıştır? Bu taşınmaz mallar hangi il sınırlarımız içerisindedir? Devlet bu satışlardan ne kadar gelir elde etmiştir? Niteliklerini kaybettiği gerekçesiyle Hazine’nin özel mülkiyetine dönüşen mera, yaylak, kıyı, maden alanı gibi kamu malları var mıdır? Bu taşınmaz mallardan satışa konu olanların metrekare olarak büyüklüğü nedir? Bu taşınmazlar hangi il sınırları içerisindedir? Niteliklerini kaybettiği gerekçesiyle Hazine’nin özel mülkiyeti haline gelen ve satışı gerçekleşen kamu mallarından devlet ne kadar bir gelir elde etmiştir” sorularını yöneltti.

Şimşek, 18 Kasım 2002 ile 5 Ağustos 2009 tarihleri arasında Hazine’nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan Türkiye genelinde 628 milyon 231 bin 785 metrekare yüzölçümünde toplam 94 bin 714 taşınmazın satıldığını belirtti. Şimşek, bu satış işlemlerinden 2 milyar 136 milyon 772 bin TL gelir elde edildiğini bildirdi. Şimşek’in verdiği bilgiye göre, satılan taşınmazlar ile elde edilen gelir karşılaştırıldığında Hazine’nin metrekare başına yalnızca 3.4 TL gelir kazandığı ortaya çıkıyor.

Şimşek, aynı süre içinde 88 bin 127 metrekare yüzölçümünde maden ve ocak alanının satıldığını kaydederken; bu satış işlemlerinden toplam 115 bin 965 TL gelir elde edildiğini açıkladı. Hazine’nin maden ve ocak alanı satışından da metrekare başına yalnızca 1.3 TL gelir elde ettiği ortaya çıkıyor. Şimşek, mera ve yaylak nitelikli taşınmazlar ile kıyıların ise satışının hukuken olanaklı olmadığını bildirdi. Şimşek, satılan taşınmazların illere dağılımı konusunda ise bilgi vermedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akp-yok-pahasina-satiyor_72785.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!