Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AKP'de Plaza Dönemi

Genel seçimlere yönelik hazırlıklarını sürdüren AKP, yılın ikinci yarısından itibaren yeni binasında çalışmalarını sürdürme planları yaparken, Başbakakan Erdoğan'dan da, Mayıs ayında bitmesi hedeflenen binanın 15 Nisan'a yetiştirilmesi talimatı geldi.

Birgün Gazetesi/Evrin Güvendikenel seçimlere yönelik hazırlıklarını sürdüren AKP, yılın ikinci yarısından itibaren yeni binasında çalışmalarını sürdürme planları yaparken, Başbakan Erdoğan'dan da, Mayıs ayında bitmesi hedeflenen binanın 15 Nisan'a yetiştirilmesi talimatı geldi. Erdoğan'ın talimatının ardından yeni genel merkez binasının bitirilmesi için çalışmalar aralıksız sürdürülürken, Başbakan'ın da Köşk adaylığını ya da partisinin cumhurbaşkanı adayını yeni binada açıklamayı düşündüğü kaydedildi.

Erdoğan, partisinin Söğütözü'ndeki yeni genel merkez binasındaki çalışmaları yakından takip ediyor. Bir yıl gibi kısa bir sürede büyük ilerleme kaydeden genel merkez inşaatının ise Mayıs ayında tamamlanması hedefleniyor. Ancak Başbakan Erdoğan'ın bu tarihin daha da öne çekilmesi ve yeni genel merkez binasının 15 Nisan'a kadar tamamlanması talimatı verdiği kaydediliyor. Erdoğan'ın talimatı, inşaat çalışmalarını daha da hızlandırırken, Başbakan'ın Köşk adaylığını ya da cumhurbaşkanı adayını partinin yeni genel merkez binasında düzenleyeceği basın toplantısıyla açıklamayı planladığı belirtiliyor.

14 Milyon YTL Harcandı

AKP'nin tıpkı CHP'nin yine Söğütözü'ndeki yeni genel merkez binası gibi "akıllı bina" özelliğini taşıyacak olan yeni binası için 2006 yılında 13 milyon 297 YTL, 2007'nin ilk ayında ise 606 bin YTL harcama yaptığı kaydediliyor. Yeni binası için hiçbir masraftan kaçınmayan AKP, binanın iç dekorasyonuna da büyük önem veriyor. Dekorasyon için parti yönetiminin profesyonel mimarlardan yararlanacağı belirtiliyor. Bina inşaatı sürerken etrafında da altyapı çalışmaları sürüyor. Bina önüne yeni asfalt yapılırken, genel merkezin önündeki yol ve sokak aydınlatmaları da yenilenecek.

Siyasette Plaza Dönemi

Medyanın ardından siyaset de plaza-larda yapılmaya başlanırken bu konuda ilk harekete geçen siyasi parti MHP oldu. MHP'nin ardından CHP'nin de akıllı binasına kavuşmasının ardından gözler AKP binasına çevrildi. 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan AKP, ilk genel merkez binası olarak Balgat Ceyhun Atıf Kansu Caddesi'ni tercih etmişti. Balgat'taki genel merkez binası, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün hemşehrisi Kayserili müteahhit tarafından yaptırılmıştı. Kayserili müteahhit, genel merkez binasını AKP'ye yaklaşık 30 milyar liraya kiralamıştı. AKP yeni genel merkez binasına taşındıktan sonra aylık 30 bin YTL kira ödemekten de kurtulmuş olacak.

Laila'ya Komşu Olacak
Yeni genel merkez binasında Selçuklu mimarisinin etkileri görülürken, 14 katlı binanın en üstteki üç katı "genel başkanlık" makamı olacak.Genel Başkan Yardımcılarına banyo ve dinlenme odasının da yer aldığı süit odalar tahsis edilecek. AKP, 'plaza' gibi dev genel merkeziyle CHP'ye ve eğlence merkezi Laila'ya komşu olacak. 8 dönüm arsa üzerine inşa edilen yeni Genel Merkez'in 4 katı yer altında olacak. Bodrum katları otopark olarak planlanan binada dev bir konferans salonu da olacak. Projeye göre, binanın en üst katı çift yönlü teras olarak kullanılacak. Aynı kat 'Genel Başkan' için özel dizayn edilecek. Genel Başkanlık için, teras katın yanı sıra en üstteki iki kat da ayrılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akpde-plaza-donemi_53175.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!