Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akros Çimento Bursa'da

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Başbakanlık Yatırım Ajansı) ile Akros Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Akros Çimento) tarafından yapılan ortak açıklamada; Bursa’nın Yenişehir ilçesinde, toplamda 175 Milyon Avro tutarında gerçekleşecek yeni yatırımın, 500 ek istihdam sağlayacağı belirtildi.

Gazete Haber Türk
Akros Çimento Bursa'da

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Başbakanlık Yatırım Ajansı) ile Akros Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Akros Çimento)  tarafından yapılan ortak açıklamada; Bursa’nın Yenişehir ilçesinde, toplamda 175 Milyon Avro tutarında gerçekleşecek yeni yatırımın, 500 ek istihdam sağlayacağı belirtildi. Türkiye’de, inşaat sektöründe, beton üretim tesisleri, prefabrik inşaat elemanları, yapı endüstrisi işlemleri ve yapı kimyasallarına yönelik olarak, entegre tesislerde yıllık 2.500.000 ton olarak planlanan üretim, Rusya ve Afrika pazarları ağırlıklı 70-100 Milyon Avro dolayında ihracat potansiyeli taşıyor.  Yaklaşık 200 Milyon Avro tutarında; Türk - Rus ortaklığı ile hayata geçirilen yatırımın 400 kişiye doğrudan, 1500-2000 kişiye ise 2012 yılına dek dolaylı şekilde istihdam imkânı sunacağı kaydedildi. İlk etapta, bu bölgede çimento hammaddesiyle çevrili 760 dönüm arazi üzerinde yer alacak entegre tesiste Nisan 2010’da temel atılması, 2012 yılı başı itibarı ile de üretime geçilmesi planlanıyor.

Projeleri 5.000.000 Ton/Yıl çimento üretecek şekilde hazırlanmış olan yatırımın ilk etapta yıllık gayri safi milli hasılaya ayrıca 250 Milyon ABD Doları tutarında katkı yapacağını vurgulayan, Akros Çimento Fabrikası Genel Müdürü Hakan Büyüksaraç, yaptığı açıklamada; “Bizler, stratejik yatırımımız ile ülkemizde varolan talebi karşılamakla kalmayıp, ihracatta ciddi anlamda başarılara imza atarak, ekonomimize katkıda bulunmayı hedeflemekteyiz. Tüm yöre halkının bütünüyle destek verdiği bu yatırımı hayata geçiriyor olmaktan ötürü gururluyuz.” şeklinde konuştu. Büyüksaraç açıklamasını, “2006 yılından bu yana bu yatırımın hayata geçirilmesi adına attığımız her adımda bizlere ciddi anlamda destek veren Başbakanlık Yatırım Ajansı’na teşekkürlerimizi iletmek isteriz.” diye tamamladı. 

2007 yılında Türk - Rus ortaklığı ile kurulan Akros Çimento, Türkiye’de; Akros Orman Ürünleri, Akros import-export şirketleriyle 200.000 metreküp Sibirya Çam tomruk ithalatı ve dağıtımı konularında  faaliyet gösteriyor. Rusya pazarında da yatırımları olan grup, buradaki beton santralları, buğday, ayçiçeği ve şeker pancarı hasat yatırımları ile Taganrog’da çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye yıllık cirosu yaklaşık 30 milyon dolar olan grup, yeni tesis ile ülkemiz  genelindeki çimento üretiminin %8 -9’luk payına ulaşmayı hedefliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akros-cimento-bursada_74617.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!