Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Aktaş Barajı 15 Bin Dekar Araziyi Suya Kavuşturacak

İzmir'in Ödemiş ilçesinde, geçen kasım ayında açılışı yapılan Ödemiş Aktaş Barajı'nda yaklaşık 5 milyon metreküp su biriktiği bildirildi. Bu yaz 15 bin 800 dekar araziyi, ilk kez borulu basınçlı sulama sistemi ile tanıştıracak baraj üreticiyi şimdiden heyecanlandırırken, çiftçinin cebine her yıl 13.2 milyon lira daha fazla para gireceği belirtildi.

yapi.com.tr
Aktaş Barajı 15 Bin Dekar Araziyi Suya Kavuşturacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen kasım ayında düzenlenen toplu açılış töreni ile kurdelesi kesilen Ödemiş Aktaş Barajı'nda yaklaşık 5 milyon metreküp su biriktiği bildirildi. DHA'da yer alan habere göre; Aktaş Çayı üzerine kurulan barajın gövdesi kil çekirdekli yarı geçirimli dolgu tipinde inşa edildi. 44.38 milyon metreküp su tutma hacmine sahip olan Aktaş Barajı'ndan, Ödemiş'in kırsal İlkkurşun, Bülbüldere, Yusufdere, Sekiköy ve Yeniköy ve Kayaköy mahallerindeki arazilerin sulanacağı belirtildi. 2013 yılında başlanan gövde inşaatı kapsamında 4.79 milyon metreküplük dolgu yapılan, temelden yüksekliği 105 metre olan baraj, 15 bin 800 dekar verimli tarım arazisini bu yılın yaz aylarında modern sulama ile tanıştıracak. Ödemiş Havzası'nın kaderini değiştirecek proje ile dekar başına 959 liralık ek gelir sağlanacağı, bölgedeki arazilerde verimin yüzde 40 ile 65 oranında artıp, çiftçiye iki hatta üçüncü ürün alma şansı doğacağı kaydedildi. Barajın ürün çeşitliliğini artırıp, yer altı sularının aşırı kullanımıyla ortaya çıkan çevre sorunlarının da önüne geçeceğine dikkat çekildi. Ülke ekonomisine, 2018 rakamlarıyla her yıl 13.2 milyon liralık katkı vermesi beklenen Aktaş Barajı'nın 1350 kişi ye de istihdam olanağı yaratacağı öngörüldü.

Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, baraj ile sulama hattı arasındaki bağlantının yaz başlamadan tamamlanacağını belirtip, "Aktaş Barajı'ndaki suyu bir an evvel Küçük Menderes Ovası ile buluşturmak istiyoruz. Üreticimiz daha az su ile daha çok verim elde etme imkanına kavuşacak hem ülkemiz hem de bölge halkı kazanacak" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aktas-baraji-15-bin-dekar-araziyi-suya-kavusturacak_164069.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!