Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akün Sahnesi’ne Yeni Proje

Başkentlilere 27 yıl sinema olarak hizmet verdikten sonra Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından tiyatro salonuna dönüştürülen Akün Sahnesi,

NTV-MSNBCb>Başkentlilere 27 yıl sinema olarak hizmet verdikten sonra Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından tiyatro salonuna dönüştürülen Akün Sahnesi, ünlü bir mimarın sihirli dokunuşları ile yeniden doğacak.

Birçok önemli projeye imza atan ünlü mimar Özgür Ecevit’in çizeceği yeni proje tamamlandığında başkent, 650 seyirci kapasiteli, hidrolik sahneli yeni bir salona kavuşacak. Bir orkestra çukuru da bulunacak olan Akün Sahnesi’nin fuayesindeki nostaljik sanat eserleri ise aynen korunacak.
Proje hakkında bilgi veren Özgür Ecevit, yeni salonun sahnesini ‘hidrolik’ yapmayı planladıklarını söyledi. Bu sistemin tiyatroya hem ‘İtalyan sahne’ hem de ‘arena’ sahne düzeni sağlayacağını söyledi. Salonun sahne düzenine bağlı olarak 500-650 seyirci kapasitesine göre planlandığını anlatan Ecevit, “Bir orkestra çukuruna da sahip olacak olan yeni salonda, zengin kadrolu müzikallerin sahnelenmesi de düşünülmektedir” dedi. Ecevit, mevcut fuayeler içindeki sanat eserlerinin korunacağını, ancak fuayelerin yeniden düzenleneceğini kaydetti.
Ecevit, “Yeni düzenlemedeki ana fikir, kapıdan girildiği andan itibaren seyircinin kendisini yeni bir dünyada hissetmesinin sağlanması ve fuayelerin içinde yaşanan, oturulan, konser veya başka gösteriler izlenebilen mekanlar olarak planlanmasıdır. Ankara böylece, sahne olanakları değişken, çağdaş ve özgün bir mimariye sahip yeni bir salona kavuşacaktır” diye konuştu. Özgür Ecevit, salonun tadilatını, bu yıl Ekim ayında yeni sezonun açılışına yetiştirmeye çalışacaklarını bildirdi.

“HEDEFİM, ÇALIKUŞU MÜZİKALİNİ ORADA BAŞLATMAK”
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin de Akün Sineması’nın yeni projesine başlanması için sponsor aradıklarını, gerekli paranın bir bölümünü temin ettiklerini söyledi.
Salonun en önemli özelliğinin iyi bir seyirci kapasitesine sahip olması olduğuna işaret eden Bilgin, sahnenin derinliği ve yüksekliğine bağlı olarak koltuk sayısının 500-650 arasında olacağını kaydetti. Bilgin, salonun fuayesindeki seramiklerin muhafaza edileceğini söyledi. “Hedefim Çalıkuşu müzikalini orada başlatmak” diyen Bilgin, projeyi hızla tamamlayarak gelecek sezona yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.
Akün Sahnesi’nin yerinin, tiyatro sahnesi için çok uygun olduğunu ifade eden Bilgin, şunları kaydetti: “Çok enteresan ve farklı bir seyircisi var Akün’ün. Mesela sinema seyircileri de geliyor veya hiç gelmeyenler geliyor. Bugünkü 200 kişilik haliyle bile açıldığı günden buyana tek bir boş koltuk bile kalmıyor. Eğer düşündüğümüz gibi olursa, Ankara için büyük bir kazanım olacak. Çünkü bu sahne başka amaçlarla da kullanılabilecek”
1975 yılında ‘Hababam Sınıfı’ adlı filmin gösterimiyle açılan Akün Sineması, 27 yıl sonra 2002 yılında yine aynı filmle perdelerini kapatmıştı. Devlet Tiyatroları’nın ‘Akün Sahnesi’ olarak yine sanatın hizmetine giren Akün Sahnesi, Joshon Sobol’un yazdığı ‘Ghetto’ adlı oyunla 12 Ocak 2003’de yeniden ‘perde’ demişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akun-sahnesine-yeni-proje_4000.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!