Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akvaryumda Tehlike

Deniz Temiz (TURMEPA) Derneği Genel Sekreteri Levent Ballar, dünyanın kendi kendini temizleyebilen sayılı körfezlerinden Saros’un çam ormanlarıyla çevrili bakir koyları ve plajlarıyla Türkiye’nin doğal yapısı bozulmayan nadir denizlerinden biri olduğuna dikkat çekerek bölgenin doğal yapısının korunması gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyet Gazetesi
Akvaryumda Tehlike

Deniz Temiz (TURMEPA) Derneği Genel Sekreteri Levent Ballar, dünyanın kendi kendini temizleyebilen sayılı körfezlerinden Saros’un çam ormanlarıyla çevrili bakir koyları ve plajlarıyla Türkiye’nin doğal yapısı bozulmayan nadir denizlerinden biri olduğuna dikkat çekerek bölgenin doğal yapısının korunması gerektiğini vurguladı. TURMEPA, Saros Körfezi’ndeki kirliliğe dikkat çekmek, korumaya alınmasını sağlamak ve kamuoyu oluşturabilmek amacıyla bölgeye inceleme gezisi düzenledi.

Eşsiz koylar

Saros Körfezi’nin kayalıkları, mağaraları ve deniz eko sistemi bakımından su altı sporlarına uygun olduğunu ifade eden Ballar, “Körfez aynı zamanda sörf ve yelken için de bulunmaz koylara sahip. Bu güzelim akvaryumda da tehlike kapıda, Trakya kıyı şeritleri ikincil konutlarla hemen hemen doldurulmuş durumda. Daha önce İstanbul-Tekirdağ arası yaşanan bu olgu, artık Saros Körfezi ve diğer sahil kesimleri için de tehlike yaratıyor. Saros’u bu tehlikelerden korumak için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından özel koruma alanı ilan edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Gelibolu Belediye Başkanı Cihat Bingöl de “Saros Körfezi’nde yasak avlanmanın önüne geçilmesi, yöre halkının balık yakalama konusunda bilinçlendirilmesi ve körfezin korunması için her zaman destek olmaya hazırız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akvaryumda-tehlike_62880.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!