Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akyaka'da da Hayat 'Yavaş'layacak

İzmir’in Seferihisar ilçesi önayak oldu, Muğla’nın ünlü turizm merkezi Akyaka da ‘Cittaslow’ (yavaş, sakin kent) olmak için sıraya girdi. Akyaka Belediyesi ve Akyaka Kent Konseyi, Uluslararası Yavaş Kentler Birliği üyeliği için çalışmalara başladı.

Radikal Gazetesi
Akyaka'da da Hayat 'Yavaş'layacak

İzmir’in Seferihisar ilçesi önayak oldu, Muğla’nın ünlü turizm merkezi Akyaka da ‘Cittaslow’ (yavaş, sakin kent) olmak için sıraya girdi.

Akyaka Belediyesi ve Akyaka Kent Konseyi’nin Uluslararası Yavaş Kentler Birliği üyeliği için çalışmalarına başladığını belirten Akyaka Belediye Başkanı Çalca, “Öncelikle bu konudaki çalışmaları yürütmek üzere  çalışma grubu oluşturuldu. Çalışma grubu, Akyaka’nın yeterince tanıtılması için broşürler, afişler, bültenler hazırladı. Web siteleri üzerinden yayınlar yapıldı. Bundan sonra mart ayında yapacağımız halkoyu yoklamasıyla üyelik başvurusu konusunda karar alınacak” dedi.

Üyelik başvurusundan önce konunun Akyaka kamuoyunda yeterince bilinmesini ve görüşülmesini amaçladıklarına işaret eden Çalca, “Bir yandan broşürler,  afişler, bültenler, belediye ve kent konseyinin internet web siteleri üzerinden yayınlarla bilgilendirme çalışmaları yaparken diğer yandan aktif katılımı sağlayacağımız halk toplantıları düzenliyoruz. Amacımız Akyaka’nın çevre, kültür tarih, turizm, sanat, alanlarındaki farklılığını ve özgünlüğünü birlikte anlamak, görmek ve fark edebilmek” diye konuştu.

İtalyanca citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow, yavaş kent anlamına geliyor. 1980’lerde İtalya’da ‘fast food’ kültürüne karşı olarak, yerel ürünlerle geleneksel, sağlıklı beslenme kültürünü korumayı amaçlayan ‘slow food’ (yavaş yemek) akımı başlamıştı. Yine bu hareketten esinlenerek 1999’da 32 İtalyan kasabasının katılımıyla ‘yavaş kentler’ akımı başladı ve kısa süre sonra uluslararası bir nitelik kazandı. Uluslararası Yavaş Kentler Birliği, nüfusu 50 binden az olan küçük kentlerin, kasabaların üyeliğe kabul edildiği bir organizasyon. (aa)

http://www.yapi.com.tr/haberler/akyakada-da-hayat-yavaslayacak_76601.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!