Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Flamingoların Gölü Kurudu

Akyatan Kumsalı, Yeşil Deniz Kaplumbağalarını Ağırlayacak

Adana’nın Karataş ilçesindeki Akyatan Lagünü ile Akdeniz arasında bulunan 22 kilometre uzunluğundaki kumsal, dünyada nesli tehlikede olan yeşil deniz kaplumbağalarının Akdeniz’deki en önemli yuvalama alanı olarak dikkat çekiyor.

yapi.com.tr
Akyatan Kumsalı, Yeşil Deniz Kaplumbağalarını Ağırlayacak

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WFF) Türkiye’nin dört bir yanından kampa gelecek olan gönüllüleri, kaplumbağaların güvenle yuvalaması ve yavruların sağlıklı şekilde denizle buluşması için çalışmalar yapacak.

Karataş içesinde denizden rüzgarla tarım alanlarına taşınan kumun engellenmesi için 1972 yılında 678 hektarı fıstık çamı olmak üzere 2 bin 65 hektarı ağaçlandırılan Akyatan Lagünü’nün ormanlık alanı bölge köylüsüne ekonomik kazanç sağlarken çakal, tilki, saz kedisi, yaban domuzu, kızıl geyik başta olmak üzere birçok hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Kış aylarında Akyatan Gölü’nde turna, flamingo türlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kuş türü konaklarken haziran-eylül arasında ise dünyada nesli tehlikede olan yeşil deniz kaplumbağaları, 22 kilometre uzunluğundaki Akyatan Sahili’nde yuvalıyor. Bu sahil, Akdeniz’in en önemli yuvalama alanı olarak dikkat çekiyor.

WWF'ten 'Gönüllü olun' çağrısı
Birgün'de yer alan habere göre; WWF görevlileri ve Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda koruma altındaki 15 bin 304 hektarlık alanda nesli tükenen ve koruma altında olan türlerin popülasyonunu artırmaya çalışıyor.

Yeşil deniz kaplumbağası ve yumuşak kabuklu Nil kaplumbağası izleme çalışmaları yürüten WWF, alanda aynı zamanda yaban hayatı veri oluşturma çalışmalarına destek oluyor, 2014 yılından bu yana, Yaban Hayatı Gözlem Kampı düzenliyor.

1 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanından sahile gelen gönüllüler aşırı sıcaklar ve zorlu koşullara rağmen sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar kaplumbağaların güvenle yuvalaması, yumurtalarının korunması ve yavruların sağlıklı şekilde denizle buluşması için çalışıyor.

Sosyal medya ve internet sitesinden gönüllü alımı için duyuruda da bulunan WWF, Çukurova Deltası’nın biyolojik çeşitliliğini yerinde gözlemleme olanağı sunuyor. Yeşil deniz kaplumbağalarının, önümüzdeki günlerde kumsalda yuvalamaya başlaması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/akyatan-kumsali-yesil-deniz-kaplumbagalarini-agirlayacak_172960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!