Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Akyatan Tehdit Altında

Karataş ilçesindeki, çok sayıda hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmasından ve ekosistem özelliğinden dolayı uluslararası önem taşıyan Akyatan’da, özellikle göle bırakılan drenaj ve sulama kanallarından gelen ot ve diğer atıkların birikmesi, lagündeki canlıları tehdit ediyor.

Cumhuriyet GazetesiTürkiye’nin en büyük lagünü olarak bilinen Akyatan Gölü, drenaj kanallarından gelen kimyasal karışımlı su nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Karataş ilçesindeki, çok sayıda hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmasından ve ekosistem özelliğinden dolayı uluslararası önem taşıyan Akyatan’da, özellikle göle bırakılan drenaj ve sulama kanallarından gelen ot ve diğer atıkların birikmesi, lagündeki canlıları tehdit ediyor. Akyatan Lagünü’nün Orman Bakanlığı tarafından 1987 yılında “Yaban Hayatı Koruma Sahası” ilan edildiğini anımsatan yöre sakinleri “Dünyanın gıpta ile baktığı önemli doğal zenginliği kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız” diye yakındı.

Rapor gerçeği

Karataş ve Tuzla çevresinde bir bölümü de balıkçılıkla geçinen sakinler, Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nin 1996’da yaptığı bir çalışmada konuya değindiğini anımsattı. Raporda şu ifadelere yer verildi: “Drenaj sularıyla çok miktarda zirai mücadele ilacı lagüne taşınmakta, lagün ekolojisi, balık ve insan sağlığı ile kuşlar ve bunların yararlandığı bitkiler için ciddi tehdit oluşturmaktadır.”

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/akyatan-tehdit-altinda_64916.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!