Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Al-Sat Yapana Vergi Geliyor!

Maliye, Gelir Vergisi'nde sona yaklaştı. Taslağa göre, kentsel rantların vergilendirilmesinde değişiklik yapılacak. Evi aldıktan 1 yıl sonra satanlar, elde ettikleri kârın tamamının vergisini ödeyecek. Satış için 2 ve 3'üncü yıl beklenirse bu oran düşecek.

yapi.com.tr
Al-Sat Yapana Vergi Geliyor!

Vergi gelirlerini artırmaya çalışan Maliye Bakanlığı, elektronik haczin kapsamını genişletirken sürpriz adımlar atmaya hazırlanıyor. Vergi borcu olan mükellefin taşıt siciline elektronik ortamda "haciz" şerhi konulurken, ev alıp satana da kademeli vergi geliyor. Yasa ile son 5 yılda ev satanlardan talep edilen değer artış kazancı vergisinde de "oransal sistem uygulaması" öngörülüyor. Buna göre ev alındıktan sonraki ilk yıl satılırsa elde edilen kârın tamamı vergilendirilecek. İki ve üçüncü yıllardaki satışlarda ise bu oran düşürülecek.

Talimat verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, uzun zamandır konuşulan yeni Gelir Vergisi Yasası'nın hızlı bir şekilde bitirilmesi için Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) görev verdi. Erdoğan, tabana yayılan adil bir vergi sistemi hazırlanmasını istedi. Ekonomi kurmayları, bu yasayla devrim yapılacağını belirtirken, "Yasa yerel seçimlerden önce tamamlanacak" değerlendirmesini yaptı. Maliye yeni yasayla kentsel rantların vergilendirilmesinde değişikliğe gidecek. Buna göre satın aldığı 5 yıl sonra satan konut sahibinden elde ettiği kâr üzerinden kademeli olarak vergi alınacak.

Tek evi olan kapsam dışı

Taslağa göre sadece bir evi olanlar kazanç vergisinden muaf tutulacak. Yeni yasanın eski evi satarak yeni ev alanları vergiden istisna tuttuğuna dikkat çeken yetkililer, "Bu şekilde kentsel dönüşüm politikasına da uyum sağlanıyor" dedi.

Borcu olan yandı

Vergi gelirlerini artırmaya çalışan Maliye Bakanlığı elektronik haczin kapsamını genişletiyor. Emniyet ile yapılan anlaşma kapsamında vergi borcu olan mükellefin taşıtları için siciline elektronik ortamda "haciz" şerhi düşülecek. Borcu olan arabasını satmak istediğinde ekranda "vergi borcu vardır" yazısı görülecek. Borç ödenmezse araç satışı yapılamayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/al-sat-yapana-vergi-geliyor_105670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!