Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tüketici KDV’si Yüzde 1 Konutları Seçiyor

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, 01 Ocak 2013’ten sonra ruhsat alan projelerde KDV oranının yüzde 1’den yüzde 18’e kadar çıkmasının fiyat artışlarına yol açacağını belirtiyor. Erilkun, bu nedenle tüketicinin KDV artışından etkilenmeyen projelere yöneldiğini dile getiriyor.

yapi.com.tr
Tüketici KDV’si Yüzde 1 Konutları Seçiyor

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, konutta KDV düzenlemesi ile ilgili yapılan değişiklikler nedeniyle tüketicinin hem yeni hem de KDV artışından etkilenmeyen projelere yöneldiğinin altını çiziyor. Hakan Erilkun, inşaat firmaları açısından bakıldığında ise ruhsatı 2013 yılında alınmış projelerin arasından sıyrılarak; eldeki stokları tüketmek hedefinde olan bu projelerin, bahar döneminde KDV kozunu satıştaki en önemli fark unsuru olarak sunmaya başladığını söylüyor.

Parlak bir döneme girilecek

Erilkun, geçtiğimiz yıl yüzde 10 büyüme gösteren inşaat ve emlak sektörünün en keskin rekabet döneminin 2013 bahar döneminde yaşanacağını vurguladı. Hakan Erilkun, konut kredilerinin bu dönemde 0,70 ile 0.90 aralığında olmasının bu canlılığı desteklediğini dile getirdi. Bu canlılığın yılın ilk çeyrek dönemin sonuna kadar bozulmadan devam edeceğini söyleyen Hakan Erilkun, “Türkiye ekonomisinde 2013 yılında yüzde 4,5 büyüme oranı öngörülüyor ki; 2012’de bu oranın yüzde 3 olduğu hatırlandığında oldukça parlak bir dönemin emlak sektörünü beklediği söylenebilir. Nitekim şu ana kadarki veriler de bunu destekliyor” diye konuştu.

Yabancılar heyecan yarattı

Kredi pazarı açısından bakıldığında ise konut kredisi faiz oranlarının geçtiğimiz yıldan bu yana yüzde 35 oranında düştüğünü vurgulayan Hakan Erilkun şunları söyledi:“Bazı bankaların özellikle 2013 yapımı konut projelerinde KDV’den kaynaklanan fiyat artışının kredi pazarının hızını kesmemesi amacıyla; konut kredisi vade oranlarını 30 yıla kadar çıkarmaları KDV kaynaklı olası dalgalanmanın seyrini azalttı. Yabancılara mülk satışlarındaki sıkıntının 2012 Haziran ayında giderilmesi sektörde büyük bir heyecan yarattı ve itici güç oldu. Ancak 2013 yılında yapılacak yeni düzenlemelerle yabancıların Türkiye’deki yerleşim süreleriyle ilgili bazı problemlerin giderilmesi de yabancılara satışların gerçek ivmesini görmemizi sağlayacak.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuketici-kdvsi-yuzde-1-konutlari-seciyor-_105265.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!