Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alaçatı da 'Sakin Şehir' Olma Yolunda

'Cittaslow' adı verilen yeni akım, 'sakin, yavaş kent' olarak adlandırılıyor ve kalabalıktan bıkan turistlere alternatif sunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu akımı destekleyerek daha fazla 'sakin şehir' oluşturulmasını teşvik ediyor. Türkiye'nin ilk ve tek 'sakin şehri' Seferihisar'dan sonra şimdi de Alaçatı başvuruda bulundu. Talep kabul

Zaman Gazetesi
Alaçatı da 'Sakin Şehir' Olma Yolunda

Turizmdeki gürültülü, hareketli, kalabalık 'canlı şehir' anlayışı tarih oluyor. 'Cittaslow' adı verilen yeni akım, 'sakin, yavaş kent' olarak adlandırılıyor ve kalabalıktan bıkan turistlere alternatif sunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu akımı destekleyerek daha fazla 'sakin şehir' oluşturulmasını teşvik ediyor. Türkiye'nin ilk ve tek 'sakin şehri' Seferihisar'dan sonra şimdi de Alaçatı başvuruda bulundu. Talep kabul görürse dünyanın sayılı rüzgâr sörfü beldesi, gürültüden kurtulmuş olacak.

Bakanlığın desteğiyle Türkiye'nin ilk 'sakin şehri' seçilen Seferihisar şimdi gürültüden uzak tatil yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri. Deniz-güneş-kum şeklindeki tatil anlayışına alternatif turizm alanları oluşturmak isteyen bakanlık, sakin şehirlerin sayısını artırmak istiyor. Bakanlık, 'sakin şehir' statüsü kazanan yerleşim merkezlerine tanıtım garantisi vererek huzur isteyenlerin ilgisinin bu şehirlere kaydırılmasını hedefliyor. Türkiye'deki 'sakin şehir'lerin başkenti Seferihisar ile ilgili tanıtımlara bu yıl yer verecek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı yeni şehirlerin de oluşmasını destekliyor.

Yeni adayların başvurularını ise ilk olması sebebiyle Seferihisar Belediyesi değerlendiriyor. Başvurular, sakin şehir olmak için istenen çevre düzeni, yaşam kalitesi, farkındalık gibi başlıklara göre ele alınıyor. Uygun bulunması halinde başvurular İtalya'daki Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'ne gönderiliyor. Kurulun değerlendirmesinin ardından da bu sıfat alınabiliyor. Bugüne kadar 19 ülkeden 129 kent, kasaba, köy 'sakin şehir' oldu. Seferihisar'ın ardından Alaçatı'nın da talebi İtalya'ya iletildi.

Sakin şehirlerde, yerel, kültürel zenginlik büyük önem taşıyor. Yerel tatlar, el sanatları, butik oteller, temiz ve sakin sokaklar aranıyor. Bu kriterlere sahip olan kentler başvuruda bulunup dünyaya adını duyurabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alacati-da-sakin-sehir-olma-yolunda_75581.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!