Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alaçatı'da Konut Fiyatları Tavan Yaptı

Sörf turizmi ve taş mimarisiyle son yılların gözde turizm beldesi haline gelen Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı'da, butik otellerde gecelik konaklama bedeli 350, sezonluk yazlık konut kirası 10 bin, satılık lüks yazlıkların fiyatı 1.5 milyon YTL'ye ulaştı. Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "iyi hizmet verdiklerini ve hizmetin karşılığını

CNN Türk
Alaçatı'da Konut Fiyatları Tavan Yaptı

Sörf turizmi ve taş mimarisiyle son yılların gözde turizm beldesi haline gelen Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı'da, butik otellerde gecelik konaklama bedeli 350, sezonluk yazlık konut kirası 10 bin, satılık lüks yazlıkların fiyatı 1.5 milyon YTL'ye ulaştı. Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "iyi hizmet verdiklerini ve hizmetin karşılığını aldıklarını" söyledi.
 
Tatilcilere iyi fiziki mekanlar sunmak istediklerini belirten Dalgıç, "zenginlik" kavramının herkese göre değiştiğini, yine de Alaçatı'daki butik taş otellerde konaklamanın fiyatının beş yıldızlı otellerden daha pahalı olduğunu bildirdi.
 
Butik otellerdeki doluluk oranının nisan ayından itibaren yükseldiğini ifade eden Dalgıç, hafta sonları otellerin dolduğunu, oda ve kahvaltıdan oluşan kişi başı konaklama fiyatının 150 YTL'den başlayıp "ucu açık" şekilde yükseldiğini belirtti.
 
Sezonun en hareketli olduğu dönemde gecelik konaklama fiyatının 350 YTL'ye ulaştığını bildiren Dalgıç, "Talep de geliyor. Alaçatı'yı merak edip bir defa konaklayan daha sonra 3-5 defa geliyor. Misafirlerimiz turla değil, münferit olarak e-posta aracılığıyla rezervasyon yaptırıp geliyorlar" dedi.
 
Emlak fiyatları da yüksek
 
Alaçatı'ya ilginin artmasıyla beldedeki emlak fiyatlarının da yükseldiğini bildiren Muhittin Dalgıç, "Belediye başkanı olarak benim burada vatandaşlara söylediğim elindeki mülkiyeti tutmasıdır. Planlamayı da belirleyen, açılımı da sağlayan belediyedir" diye konuştu.
 
Muhittin Dalgıç, Alaçatı'nın içindeki evlerin fiyatının 150-200 bin YTL'den başladığını ve 1 milyon YTL'ye ulaştığını, Alaçatı Port'ta 2009'da tamamlanacak iki evi 1.5 milyon YTL'ye sattıklarını bildirdi.
 
Sezonluk yazlık kiralarının da 5-10 bin YTL civarında olduğunu kaydeden Dalgıç, "Alaçatı kapasitesinin daha yüzde 10'unda. İleride daha da gelişeceğine, yaşam standartlarının fiziki anlamda yükseldiği bir belde olacağına eminim" diye konuştu.
 
"İnsanların yapısı etkili"
 
Hedefledikleri turizm kitlesinin yüzde 40'ının yabancı olduğunu ifade eden Alaçatı Belediye Başkanı Dalgıç, geçen yıl yabancı turist oranının yüzde 30 civarında olduğunu söyledi.
 
Alaçatı'yı cazip kılan unsurun insan yapısı olduğunu belirten Dalgıç, "Burada sabah kalkınca 'Günaydın' diyeceğiniz insanlarla karşılaşırsınız. Kentlerde unuttuğumuz güvenlik burada var. Tüm bunlar fiyatlarda etkili" dedi.

Sörf turizmi ve mimari yapısının da çekici unsurlar olduğunu kaydeden Muhittin Dalgıç, beldeyi planlarken 50 yıllık süreci göz önünde bulundurduklarını, mimari ve coğrafi özellikleri bozmadıklarını ifade etti.
 
Dalgıç, 2009 yılında da özellikle Norveç, Danimarka, İsveç'ten turistlerin yoğun olarak beldeye geleceğini, "çok iyi para harcayan" İngiliz gruplarla da temaslarının bulunduğunu ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alacatida-konut-fiyatlari-tavan-yapti_61802.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!