Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alarko Carrier'den Enerjide Büyük Tasarruf

Alarko Carrier, ''Enerji Yönetim Sistemi''nde kullandığı izleme ve kontrol uygulamasıyla elektrik enerjisi kullanımında yüzde 33'lük tasarruf sağlarken, 2004 yılından bu yana bir milyon 145 bin liralık tasarruf elde etti.

yapi.com.tr / AA
Alarko Carrier'den Enerjide Büyük Tasarruf

Alarko Carrier, ''Enerji Yönetim Sistemi''nde kullandığı izleme ve kontrol uygulamasıyla elektrik enerjisi kullanımında yüzde 33'lük tasarruf sağlarken, 2004 yılından bu yana bir milyon 145 bin liralık tasarruf elde etti. Alarko Carrier Yardımcı İşletmeler Müdürü ve Enerji Yöneticisi Erkin Savçın, yaptığı açıklamada, haberleşmeyi sağlayan cihazlar, kontrol-kumanda merkezi, yazılım ve PLC gibi unsurlardan oluşan ''Scada'' uygulamasını kullandıklarını, kullanılan sistemin bir uzaktan izleme ve kontrol sistemi olduğunu bildirdi. Savçın, uygulamayla işletmenin enerji kullanım yoğunluğu haritasını çıkardıklarını, tüm bu çalışmalar sonucunda British Standarts Institution (BSI) tarafından belgelenen ve enerji yönetimi ile ilgili bir standart olan BS EN 16001 Enerji Yönetimi Sistem Standardı'nın belgelenmesine altyapı olarak uygun durumda olduklarını, hem elde ettikleri tasarruf oranları hem de ''başarılı'' altyapılarının kendilerine Türkiye'de belgelenen ilk firma olma ayrıcalığı getirdiğini kaydetti.
    
Türkiye'de ''enerji uzaktan izleme, kontrollü ve yönetimi uygulamalarının'' yaygın olmasa da kullanılmaya başlandığını dile getiren Savçın, enerji kullanımını azaltıcı proje ve kontroller konusunda Alarko Carrier olarak 2001'den bu yana çalıştıklarını, 2004'ten beri de çalışmalarının hızlanarak sürdüğünü ifade etti. Elektrik enerjisi kullanımında bugün yüzde 33'lük tasarruf sağladıklarını bildiren Savçın, ''Ofis aydınlatmalarında gerçekleştirdiğimiz çalışma sonunda yüzde 45, üretim aydınlatmalarında yüzde 48, bina dış cephe ve çevresel aydınlatmada ise yüzde 42 oranında elektrik tasarrufu sağladık. Basınçlı hava sisteminde kaçakları önleyerek de yüzde 54 oranında elektrik tasarrufu elde ettik. Çalışmalarımız neticesinde 2004 yılından bu yana toplam bir milyon 145 bin liralık tasarruf sağladık'' ifadesini kullandı.
    
Savçın, her yılın başında yoğun enerji kullanımları ile ilgili risk değerlendirmeleri yaptıklarını, o yılın sonuna kadar yapılacak tasarruf çalışmalarını planladıklarını ve yıl sonu tahmini kullanım hedeflerini tanımladıklarını belirterek, hedeflerinin sürekli iyileştirme olduğunu bildirdi. Elektrik enerjisi ve su kullanımını izlediklerini, kontrol ettiklerini ifade eden Savçın, bu yılın nisan ayı sonu itibariyle doğalgaz kullanımı, ısınma, ARGE faaliyetleri, üretim gibi proseslere göre ayrı ayrı izlemeye ve kontrol etmeye başlayacaklarını duyurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alarko-carrierden-enerjide-buyuk-tasarruf_86248.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!