Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alarko’dan Orta Asya’ya Beşinci Havalimanı

Alarko’nun Orta Asya’daki beşinci havalimanı projesi olan ve Kazakistan’ın başkenti Astana’da inşa edilen havalimanı, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazar

CNN Türk
Alarko’dan Orta Asya’ya Beşinci Havalimanı

b>Alarko’nun Orta Asya’daki beşinci havalimanı projesi olan ve Kazakistan’ın başkenti Astana’da inşa edilen havalimanı, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından törenle hizmete açıldı.

Alarko'nun Orta Asya'da Türkmenistan'da Aşkabat, Özbekistan'da Semerkant, Buhara ve Urgenç havaalanlarından sonra beşinci projesi olan Astana Uluslararası Havalimanı'nın temeli, 17 eylül 2002 tarihinde atıldı.

Alarko'nun liderliğini yürüttüğü konsorsiyumda, Almanya'dan Siemens, Japonya'dan Marubeni ve İngiltere'den Leingh diğer üyeleri oluşturdu.

1 milyon 360 bin yolcu kapasiteli

Tüm inşaat ve montaj işleri Alarko tarafından gerçekleştirilen projenin konsorsiyum tarafından taahhüt edilen 190 milyon dolarlık finansmanı ise Japon JBIC Bankası tarafından sağlandı. Uluslararası standartlara uygun ve son teknolojik sistemlerin kullanıldığı havalimanı projesini, Astana'nın genel planlamasını da gerçekleştiren ünlü Japon Mimar Kisho Kurukawa hazırladı.

Proje konseptinin temelini, Kazak ''Yurt'' yapısını temel alan 48 metre çapındaki merkezi bir kubbe oluşturuyor. Avrupa ile Uzakdoğu arasındaki havayolu taşımacılığında köprü vazifesi görecek Astana Uluslararası Havalimanı, yıllık 1 milyon 360 bin yolcu ve 2 milyon 700 bin ton kargo kapasitesine sahip.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alarkodan-orta-asyaya-besinci-havalimani_22689.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!