Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ali Sami Yen’in Yeni Planı Askıya Çıktı

Ali Sami Yen Stadyumu’nun arsasının ihalesi de imar planı süreci de tıpkı Galatasaray Spor Kulübü’nün Seyrantepe’deki yapım süreci gibi sorunlu gidiyor. Stadyumun 34 bin metrekarelik arsa için bir imar planı geliştiren ama davalık olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), yeni imar planını düzenleyerek, planları askıya çıkardı. Elde edilen

Milliyet Gazetesi
Ali Sami Yen’in Yeni Planı Askıya Çıktı

Ali Sami Yen Stadyumu’nun arsasının ihalesi de imar planı süreci de tıpkı Galatasaray Spor Kulübü’nün Seyrantepe’deki yapım süreci gibi sorunlu gidiyor. Stadyumun 34 bin metrekarelik arsa için bir imar planı geliştiren ama davalık olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), yeni imar planını düzenleyerek, planları askıya çıkardı. Elde edilen bilgilere göre, 1 ay boyunca askıda kalacak 1/5.000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1.000 ölçekli imar planına itirazlar, 22 Mart’tan itibaren yapılabilecek.

TOKİ, itirazların önüne geçebilmek için iki noktaya özellikle dikkat etti. Başta TMMOB Mimarlar Odası olmak üzere diğer meslek odalarının itiraz etmemesi için TOKİ,  35 bin metrekarelik arsada 10 bin metrekarelik rekreasyon alanı bıraktı. Ayrıca projenin altında inşa edilecek otoparkın bölgedeki otopark sorununun çözüleceği de vurgulanan bir diğer nokta oldu.

İlk plan 2007’de yapılmıştı

TOKİ, imar planını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne de gönderdi. Yeni imar planına itiraz gelmezse, yakın zamanda gerçekleştirilmesi beklenen ihale sonrasında kazanan şirket, arsaya otel, rezidans, ofis, büro, alışveriş merkezi, tiyatro, eğlence merkezi, çok katlı mağaza, restoran, gazino ve finans kurumu inşa edecek. Ali Sami Yen Stadyumu’nun 35 bin metrekarelik arsasının satılabilir hale getirilmesi için ilk plan TOKİ tarafından  2007’de yapılmıştı. 35 bin metrekare arsanın üstünde 3 emsal, yani 102 bin metrekare inşaat izni vermek isteyen TOKİ’ye, planın görüşüldüğü imar komisyonu toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) pek de beklenmedik bir itiraz gelmişti. 

Belediye de itiraz etmişti

İBB, emsal oranını 2.5’a a düşürerek inşaat alanını 17 bin metrekare azaltmıştı. Bu, arsanın ihalesinden elde edilecek gelirin de yüzde 16.6 oranında düşmesi anlamına gelmişti. TOKİ’nin planına bir diğer itiraz da Mimarlar Odası’ndan gelmişti. Mimarlar Odası İstanbul 2. Bölge İdare Mahkemesi’nde açtığı davada, TOKİ’nin  Mecidiyeköy’ün merkezinde turizm ve ticaret projesi yaptığını ifade ederek, buna karşı çıkmıştı. Mahkeme de bunun üzerine planı Ağustos 2009’da iptal etmişti.

Mimarlar Odası ise arazinin tamamının park olmasını istiyor. Oda, Mecidiyeköy’ün merkezinde yapılacak yeni projenin bölgede zaten çok yoğun olan insan ve araç trafiğinin daha fazla artıracağını her fırsatta dile getiriyor.

Galatasaray’ın kendi arsası ne olacak?

Galatasaray Kulübü’nün, Ali Sami Yen’in yanı başında yaklaşık 2 bin 500 metrekare arsası var. Seyrantepe’deki stadyum ve Riva’daki arsa sorunlarıyla uğraşan kulüp, buradaki arsayı, tam olarak nasıl değerlendireceğine karar verememişti. Ancak, elde edilen bilgilere göre, Galatasaray, kuracağı gayrimenkul yatırım ortaklığına ayni sermaye olarak koyulması planlanan arsanın üzerine altta mağaza üstte ise ofisler bulunan bir proje düşünüyor. Proje bittiğinde ofislerin kulübün merkezi olarak mı kullanılacağı yoksa kiraya mı verileceği ise önümüzdeki aylarda netlik kazanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ali-sami-yenin-yeni-plani-askiya-cikti_77008.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!