Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Ali Sami Yen Stadı'nın Satışına Bir An Önce 'Dur!' Denmeli"

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nce dün (14 Nisan) yayımlanan basın duyurusunda, TOKİ'nin 16 Nisan'da gerçekleştireceği Ali Sami Yen Stadı satışı ile kamunun zarara uğratılacağını belirterek, satışın durdurulması istendi.

yapi.com.tr
"Ali Sami Yen Stadı'nın Satışına Bir An Önce 'Dur!' Denmeli"

STRONG>TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nce dün (14 Nisan) yayımlanan basın duyurusunda, TOKİ'nin 16 Nisan'da gerçekleştireceği Ali Sami Yen Stadı satışı ile kamunun zarara uğratılacağını belirterek, satışın durdurulması istendi.

Duyuruda, kamu mülkiyetinde çok az donatı alanı ve bunlar için tahsis edilebilecek kısıtlı sayıda gayrimenkulun bulunduğu İstanbul'da; kamu arazilerinin Ticaret + Turizm gibi fonksiyonlara ayrılarak satışa çıkarılmasının, ileride bu alanda yapılması planlanan donatı alanları açısından sıkıntılar yaratacağı vurgulanıyor. Bu gibi alanların satış fiyatını yükseltmek amacı ile yapılan imar planı değişikliklerinin imar planlarının özüne, yasal tanımına ve usulüne aykırı olduğuna dikkat çekiliyor. Duyurunun sonunda, kamu yararına aykırı satışta ısrar edilmesi durumunda Oda'nın, kamu adına gereken duyarlılığı göstereceği ifade ediliyor.

Basın duyurusunun tam metnini aşağıda okuyabilirsiniz.

* * *

ALİ SAMİ YEN STADI’NIN SATIŞINA BİR AN ÖNCE “DUR!” DENMELİ

İstanbul’un değerli kamu arazilerini peşkeş çekmek üzere yapılan satışlara devam ediliyor. Bu kez sıra TOKİ tarafından 16 Nisan Cuma günü satışı gerçektirilecek olan Ali Sami Yen Stadı’na geldi. Kamuya ait tüm değerli gayrimenkulleri satmak isteyen TOKİ’nin; Ali Sami Yen Stadı’nı satma girişimi ile, İstanbul’un rantını paylaşmak isteyen rantiyecilere de gün doğdu.

İstanbul’un merkezi iş alanı halini alan Mecidiyeköy – Levent bölgesinde, kamuya ait ne varsa satmak isteyenler; Zincirlikuyu Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü, Levent İETT Garajı, Mecidiyeköy Likör Fabrikası’ndan sonra gözlerini Ali Sami Yen Stadı’na çevirdiler. Öncelikle, TOKİ tarafından geçtiğimiz ay askıya çıkarılan plan değişikliği ile; spor alanından çıkarılıp, ayrıcalıklı imar haklarıyla Ticaret + Turizm Alanı fonksiyonu verilerek değeri arttırılan arazi, şimdi de satışa çıkarıldı.

Ali Sami Yen Stadı’nın satışında kamu yararı olmadığı, aksine kamunun zarara uğratıldığı gerçeği görülmelidir. Kamu mülkiyetinde çok az donatı alanı ve bunlar için tahsis edilebilecek kısıtlı sayıda gayrimenkul kalmış olan İstanbul gibi bir kentte, kamu arazilerinin Ticaret + Turizm gibi fonksiyonlara ayrılması ve sonrasında satılması, ileride bu alanda yapılması planlanan ya da planlanacak olan donatı alanları açısından da sıkıntılar yaratacaktır. Bu alanlar, halkın ortak malıdır ve devletin kurumları tarafından korunması gerekmektedir.

Kamuya ait alanların elden çıkarılması hiçbir biçimde kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Bu alanların satış fiyatını yükseltmek amacı ile yapılan imar planı değişiklikleri, imar planlarının özüne, yasal tanımına ve usullerine aykırıdır. Bundan üç ay önce, Odamız tarafından verilen hukuk mücadelesi ile Ali Sami Yen Stadı’nın komşusu olan Mediciyeköy Likör Fabrikası’nda yapılan plan değişikliğinin yürütmesinin durdurulması TOKİ’ye ders olmazken; TOKİ kamu arazileri üzerinden rant yaratma ve bu rantı peşkeş çekme isteğinden vazgeçmemektedir. Kentlerimizi korumak adına, TOKİ’nin gerçekleştirdiği plan ve uygulamaları sürekli yargıya taşımak zorunda kalan Odamızın açtığı davalar sonucunda; yağma niteliğindeki plan kararları her seferinde yargı tarafından iptal edilmektedir. Fakat TOKİ, yargı kararlarına rağmen kentsel, tarihsel ve doğal değerlerin yok edilmesi ve kamunun zarara uğratılması sürecinde oynadığı rolü sürdürmektedir.

Ali Sami Yen Stadı’nın satışı ile de, TOKİ tarafından kamu yararı hiçe sayılmakta, kamu zarara uğratılmakta, şehircilik ve planlama ilkeleri görmezden gelinmektedir. İstanbulluların kullanımına açılması gereken değerli kamu arazilerinin satışı ile yaratılan rant, birilerini zengin ederken kamunun zarara uğratılacağı açıktır. Satıştan elde edilecek gelirin alt gelir grubuna yönelik konut yapımında kullanılacağı söylemi ile, kamu arazilerinin bütçe açığını giderecek basit birer para kaynağı olarak görülmesi anlayışından vazgeçilmelidir.

TOKİ tarafından yapılacak satışa bir an önce dur denmeli, Ali Sami Yen Stadı arazisinin kamu yararına ve İstanbul kentinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması sağlanmalıdır. Kamu yararına aykırı satışta ısrar edilmesi durumunda Odamız, kamu adına gereken duyarlılığı gösterecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi
Yönetim Kurulu

http://www.yapi.com.tr/haberler/ali-sami-yen-stadinin-satisina-bir-an-once-dur-denmeli_78624.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!