Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Metro Sefer Kesecek

Aliağa-Menderes Hattı 2003’de Başlayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında 1999 yılında protokolü yapılan ve 3 yıl içinde tamamlanması hedeflenen 80 kilometrelik Aliağa-Mendere

Ticaret Gazetesib>İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında 1999 yılında protokolü yapılan ve 3 yıl içinde tamamlanması hedeflenen 80 kilometrelik Aliağa-Menderes demiryolu hattının metro standardına çıkarılması projesi kapsamında “ilk kazmanın” 2003’te vurulacağı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Hakkı Acar, yaptığı açıklamada, hatta imalat ve inşaat işlerinin henüz başlamadığını belirterek, “12 Eylül 2002’de müşavirlik ihalesi, onu müteakiben inşaat ihalesi yapılacak ve yeni yılda ilk kazma vurulacak” dedi.

Acar, şu bilgileri verdi:

“Kesin projeleri hazırladık. Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Liman ve Hava Meydanları İşletmesi (DLH), Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Yüksek Planlama Kurulu (YPK) ve Bakanlar Kurulu’nun oluru alındı. Hazineden dış ihale izni aldık. 12 Eylül’de müşavirlik ihalesi, takiben inşaat ihalesi yapılacak. İş yavaş gidiyor. Bürokrasi çarkı içinde götürmeye çalışıyoruz.”

Projenin TCDD ile birlikte yürütüldüğünü belirten Acar, TCDD’nin projenin “elektrifikasyon ve sinyalizasyon” bölümünü üstlendiğini kaydetti.

İki kurumun üstlendikleri bölümleri aynı zamanda bitirmesinin mümkün olamayacağını kaydeden Acar, şöyle konuştu: “TCDD’nin, 1999’da kredisi hazır bir projesi vardı. O yüzden zaman boşluğu olması doğaldır. Koşullar iyi giderse, yılbaşından sonra inşaata başlanacak. 340 milyon dolarılık projenin, 36 ayda bitirilmesi hedefleniyor. Ulaşım Koordinasyon Merkezi Müdürü Hülya Arkon da, dış kredi kefaleti için Hazine’den onayın zor alındığını, gecikmenin bürokrasiden kaynaklandığını dile getirerek, “Proje yine de Türkiye’nin en hızlı projesidir. Daha kısa zamanda yapmanın imkanı yok” şeklinde konuştu.

Arkon, proje kapsamında, alt ve üst geçitler, tüneller, aktarma merkezleri, istasyonlar ve yaya üst geçitlerini üstlendiklerini kaydetti. -TCDD’NİN GÖRÜŞLERİ- TCDD 3. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, üstlendikleri sinyalizasyon ve elektrifikasyon işleri ile rayların yüzde 90’ının tamamlandığını bildirdiler. 2003 Mayıs ayında 165 milyon dolarlık harcama ile uhdelerindeki işleri bitireceklerini kaydeden yetkililer, belediyenin hatta çalıştıracağı elektrikli dizilerin henüz siparişlerinin verilmediğini, siparişleri şimdi verilse bile 2 yıldan önce hazır olmayacaklarını savundular.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aliaga-menderes-hatti-2003de-baslayacak_1580.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!