Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aliağa-Menderes Hızlı Tren Hattında İşbirliği

Geçen pazartesi günü Ankara'ya giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıld

Yeni Asır
Aliağa-Menderes Hızlı Tren Hattında İşbirliği

b>Geçen pazartesi günü Ankara'ya giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşerek, Aliağa-Menderes hattının yapımı ve işletmesinde işbirliği önerisinde bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın öneriye sıcak baktığını belirten Kocaoğlu, "Hızlı tren projesi İzmir'in ulaşım sorununun çözümü konusunda en konforlu, en akılcı ve parasal anlamda da en ucuz çözümdür. Sayın Başbakan'ın yaklaşımı beni çok mutlu etti, umut verdi" dedi.

Dış kredi
Projenin inşaatında kullanılacak dış kredinin serbest bırakılması konusunda Bakan Yıldırım ile görüşen Kocaoğlu, sunduğu önerileri şöyle sıraladı:

Ortak şirket
"Sayın Bakan'a hazinenin kefalet vereceği dış kredi kimin adına çıkarsa çıksın inşaatın her aşamada birlikte kurulacak komisyon tarafından yapılmasını önerdim. Hattın inşaatının bitmesinin ardından her iki kurumun yüzde 50 ortak olduğu bir şirket kurulmasını ve hattın işletmesini de bu şirketin yapmasını teklif ettim. Sayın Bakan konuya çok sıcak baktı. En kısa sürede TCDD'de ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde oluşturulacak teknik heyetler bir araya gelip çalışmaya başlayacaklar Kredi TCDD'ye de verilse sorun yok. Kasamızdan bu proje için çıkacak para yaklaşık 375 milyon dolar civarında. Kurulacak şirket bu hattı çalıştırıp bu borcu ödesin istiyoruz."

Karşıyaka ve Şirinyer yeraltına
Kocaoğlu, projede yer alacak konuları şöyle sıraladı: "Hattın Karşıyaka ve Şirinyer'de yer altından geçmesi gerekiyor. Yer üstüne alındığında istimlak problemleri ortaya çıkacak. Karşıyaka da, Buca da lime lime bölünecek. Trafik perişan olacak. Hem düşünün bir kere neresini yapacaksınız? Mantıklı düşünmek gerek"

Çiğli-Basmane bir süre durabilir
Karşıyaka tünellerinin yapımı sırasında Çiğli-Basmane arasındaki yük ve yolcu taşımacılığının bir süre durdurulabileceğini anlatan Kocaoğlu, "Bunu, Bakan Yıldırım'a önerdik. Trenlerin Çiğli'de kalması nedeniyle TCDD'nin doğacak mağduriyetini önlemek amacıyla hesaplamalar yaptık. Kimse kuşku duymasın" dedi.

Üçkuyular'a uzuyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, günde 90 bin kişinin kullandığı Üçyol-Bornova Metro Hattı'nın ardından 5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular hattını da yapacak. Aralık ayı sonuna kadar projeyi ihaleye çıkaracak olan Büyükşehir Belediyesi, metro hattının tamamlanmasıyla İnönü Caddesi'ndeki trafik sıkışıklığını ortadan kaldıracak. Sözkonusu hatla birlikte Bornova-Üçkuyular arasında 17 kilometrelik metro ağı kurulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aliaga-menderes-hizli-tren-hattinda-isbirligi_19006.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!