Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alibey Barajı Kurudu Gibi

36 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip Alibey Barajı'nda 512 bin metreküp su kaldı. Baraj gölünün buharlaşarak kuruyacağı anlaşılınca, daha önce düşürülen günlük su alımı da yeniden artırıldı

Milliyet Gazetesi /Mehmet Demirkayaimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\55976.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Kuraklık İstanbul'un su kaynaklarını birer birer bitiriyor. Papuçdere ve Kazandere'den sonra Alibey Barajı da devre dışı kalmak üzere. 36 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip Alibey Baraj'nda 512 bin metreküp su kaldı. Günde 70 bin metreküp su çekilen barajda, bir hafta sonra çekilecek su kalmayacak.
Melen Çayı'ndan gelecek olan su İstanbul'u biraz rahatlatacak olsa da, umutlar eylül ve ekimdeki yağışlara bağlandı. Günde 2 milyon metreküp su tüketen İstanbul'a, Melen'den gelecek yaklaşık 750 bin metreküp su yeterli olmayacak. Yetkililer, eylül ve ekim aylarındaki yağış öngörülerinin umut verici olmaması nedeniyle endişeli ama panik havası yaratmamaya çalışıyor.

Umut Melen suyu
İstanbul'un barajlarında toplam 207 milyon metreküp su kaldı. Bunun en az 5 milyon metreküpü buharlaşmayla kaybolacak. Geri kalan su İstanbul'u ancak 100 gün idare edecek. Bu zaman içinde Melen'den su gelirse kriz atlatılmış olacak.
Melen çayından gelecek olan su önce Ömerli Barajı'na pompalanacak. Burada arıtma tesislerinden geçirilecek olan su, daha sonra Anadolu ve Avrupa yakasına verilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin kağıt üzerindeki planına göre, Melen suyu 20 Ekim 2007 günü saat 16.59'da Ömerli'ye ulaşacak.
İSKİ'nin tamamen kurutmamak için Alibey Barajı'ndan su alımını düşürmüştü. Ancak baraj gölünün buharlaşarak kuruyacağı görülünce, su alımı yeniden artırıldı.

Günde 70 bin metreküp

512 bin metreküp suyu kalan barajdan günden ortalama 70 bin metreküp su çekiliyor. Bu tablo devam ederse, bir hafta sonra çekilebilecek su kalmayacak.
Küçük su kaynaklarından Papuçdere ve Kazandere daha önce sıfırlanmıştı.


Nerede ne kadar su kaldı?

Avrupa yakasındaki su kaynaklarından, Terkos Barajı'nda 75 milyon 223 bin metreküp, Sazlıdere Barajı'nda 25 milyon 879 bin metreküp, Büyükçekmece Barajı'nda 14 milyon 989 bin metreküp, Istrancalar'daki 5 derede 530 bin metreküp, Alibey Barajı'nda 512 bin metreküp su kaldı.
Anadolu yakasındaki su kaynaklarından, Ömerli Barajı'nda 49 milyon 914 bin metreküp, Darlık Barajı'nda 36 milyon 242 bin metreküp, Elmalı Barajı'nda 4 milyon 395 bin metreküp su kaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alibey-baraji-kurudu-gibi_55976.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!