Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alışverişe Sinemaya ‘Gezi’ Molası

Tüm Türkiye’ye yayılan Gezi Parkı eylemleri nedeniyle perakende cirolarında, restoran ve sinema müşterisinde yüzde 30-90 arası düşüşler yaşandığı belirtiliyor.

yapi.com.tr
Alışverişe Sinemaya ‘Gezi’ Molası

Gezi Parkı için düzenlenen gösteriler tüm Türkiye’yi sararken, insanlar büyük ölçüde ya parkları dolduruyor ya da evlerinde gelişmeleri takip ediyor. Hürriyet'in haberine göre, tüketici alışverişi kesince alışveriş merkezlerinde (AVM) ve mağazalarda hem ziyaretçi sayıları hem de cirolar düştü, sinemalar ve restoranlar da boş kaldı. Tescilli Markalar Derneği (TMd) Başkanı Tahsin Özlenir, alışverişin bir moral meselesi olduğunu belirterek, “Moral yok ki, alışveriş nasıl olsun? Edindiğimiz bilgiler Türkiye genelinde ciroların minumum yüzde 30 düştüğü yönünde. En az gerileyen yerde yüzde 30 düştü. Beyoğlu gibi gösterilerin de merkezi olmuş yerlerde kayıplar yüzde 80-90’ı buldu” diyor.

Turist de çıkamıyor

Özlenir, benzer bir tablonun Bağdat Caddesi, Nişantaşı, Kadıköy gibi merkezlerin yanında tüm Türkiye ve ülke genelindeki AVM’lerde de görüldüğünü söylüyor. Özlenir şöyle devam ediyor: “Bu ortamda alışveriş olmaz. İhtiyacen alışveriş yapan zaten çok az. Zevk için alışveriş yapan adam da bu ortamda yapmaz. Herşeyi erteliyor. Yemeğe çıkmıyor, sinemaya gitmiyor. Zaten sinema seyircisi daha ziyade gençler. Onlar da şimdi parkta! Bu ortamda tabii ki turist de çıkamıyor.”

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Hüseyin Doğan, eylem olan yerlerde mağaza ve işyerlerinin kapatıldığını ve ilk gün genel olarak tüm ülkeyi etkilediğini belirterek, “Hafta sonu ise sadece eylem olan yerlere etkisi büyük oldu. Alışveriş motivayon işi. Bu olumsuzluğu serin kanlılıkla yönetmek lazım” diye konuşuyor.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, bugün yapacakları toplantıyla Gezi eylemlerinin perakendeye etkisini tam olarak tespit edeceklerini, Forum İstanbul ve Forum Marmara’da hafta sonu yüzde 25-30 arası bir düşüş gerçekleştiğini söylüyor.

Lokmalar boğaza diziliyor

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYID) Yönetim Kurulu Üyesi Barış Tansever, şöyle konuşuyor: “Restoranlarda ciddi düşüş var. Moral yok! Taksim Nişantaşı, Beşiktaş’ta tamamen kapattı bazı restoranlar. Müşterilerin çoğu Gezi ‘de. Ya eylemde ya da gelişmeleri izliyor evinde. Restorana gelse lokmalar boğazına dizilecek çünkü. Ürkütücü olan, rezervasyon iptalleri. Parti ve etkinlikleri iptal ediyorlar. İstanbul turizmi çok kötü etkilenecek. Zaten diken üstündeki cari açığa etkisini birkaç aya göreceğiz.”

Kendi ayağımıza değil, resmen kafamıza sıkıyoruz

İstinye Park’ın ortaklarından Zafer Kurşun “Perakendeyi kim düşünür böyle bir ortamda? Kimin aklına alışveriş gelir? Aklı selim düzeltmek lazım. Böyle devam ederse ekonomiye bedeli ağır olur. Bu gezip dolaşıp garibana fatura olur yine” diyor. Kurşun, “Kendi ayağımıza değil, resmen kafamıza sıkıyoruz. Turizmi vurmasından korkuyoruz. Öyle olursa çok fena, çok fena...” diyerek kaygılarını dile getiriyor.

Sinema seyircisi yüzde 70 azaldı

Türkiye’nin en büyük sinema zinciri Cinemaximum’un bağlı olduğu Mars Entertainment’ın CEO’su Muzaffer Yıldırım, sinema seyircisinin Gezi eylemleri başladığından bu yana ortalama yüzde 70 azaldığını söyledi. Yıldırım, bu rakamın Türkiye ortalaması olduğunu ve bazı sinemalarda gerilemenin çok daha yüksek olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alisverise-sinemaya-gezi-molasi_109451.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!