Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Allianoi Boğuluyor!

İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Yortanlı Barajı göl alanı içinde bulunan Allianoi Antik Kenti’nin su altında kalmasına yeşil ışık yaktı. Kurul, taşınabilecek eserlerin müzeye kaldırılmasını kararlaştırdı.

NTV
Allianoi Boğuluyor!

4 Ekim’de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun Allianoi ile ilgili aldığı karar, bölgedeki dengeleri değiştirdi. Yüksek Kurul, aldığı kararla baraj inşaatının tamamlandığı ya da baraj yapımına başlanan bölgelerdeki kültür varlıklarının su altında bırakılması için Devlet Su İşleri’nin (DSİ) rapor hazırlayabileceğini kararlaştırdı. Bu karar üzerine harekete geçen DSİ, Allianoi için hazırladığı raporla, iki numaralı kurula başvurdu.

'İnfazına karar verildi'
Bunun üzerine Allianoi Antik Kenti’yle ilgili 2 Numaralı Koruma Kurulu’nun Cuma günü aldığı karar çevreciler arasında şok yarattı.

Allianoi Girişim Gurubu Dönem Sözcüsü Dr. Oya Otyıldız, “Kurul, 27 Kasım 2006’da Bergama’da yaptığı toplantıyla DSİ’nin Aillanoi ile ilgili tek alternatif olarak hazırladığı proje ve rapor değerlendirilmiş, olumlu bulunmuştur. Bu projeye göre, Allianoi’nin etrafı bir metre koruma duvarı çekilerek, alan baraj suları altında bırakılacaktır. Yanlış duymadınız, Allianoi’nin infazına karar verilmiş” dedi.

Kurulun kabul ettiği projede, eskiden önerilen antik kentin mille kaplanmasının terk edildiği, bunun yerine koruma duvarı konulduğu bildiriliyor. Ayrıca raporda, kentin doğal yoldan üzerinin alüvyonla kaplanmasının sağlandığı da belirtiliyor.

Öte yandan, İzmirli çevreciler, kurulun aldığı kararın iptali için dava açacaklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoi-boguluyor_50932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!