Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ŞPO: "Allianoi Yerinde Korunmak Zorunda"

ŞPO Yortanlı Barajı'nın göl alanı içerisinde kalması nedeniyle Allianoi'nin ortaya çıkarılması, korunması ve sular altında kalması önlenerek gelecek kuşaklara aktarılması için, bilimsel, kamusal, hukuksal ve toplumsal alanda sürdürülen çabalara destek olunması gerektiği ifade ediyor.

bianet.org
ŞPO: "Allianoi Yerinde Korunmak Zorunda"

b>Şehir Plancıları Odası (ŞPO) "Allianoi yerinde korunmalı. Bilim Kurulu, Koruma Kurulunun verdiği kararı reddetmeli" diyor. Eğer kurul kararı reddetmezse Allianoi sular altında kalabilir.

"Allianoi mücadelesine destek olalım"
Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı ŞPO yaptığı yazılı açıklamada İzmir, Bergama'da bulunan antik kent Allianoi ile ilgili Koruma Kurulu'nun verdiği kararları değerlendirdi.

ŞPO Yortanlı Barajı'nın göl alanı içerisinde kalması nedeniyle Allianoi'nin ortaya çıkarılması, korunması ve sular altında kalması önlenerek gelecek kuşaklara aktarılması için, bilimsel, kamusal, hukuksal ve toplumsal alanda sürdürülen çabalara destek olunması gerektiği ifade ediyor.

Alan 29 Ocak 2001 tarihinde İzmir 1 No'lu Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edildi ardından yine İzmir 2 No'lu Kültür Ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca da kazı alanı, incelendikten sonra yapılan değerlendirme sonucu da birinci derece arkeolojik sit alanı özelliği yeniden karar altına alındı ve alanın korunması için oluşturulan "Bilim Kurulu"ndan bir rapor istendi.

ŞPO "Bilim Kurulu Raporu ardından, yine İzmir 2 No'lu Koruma Kurulunun, raporda yer alan 'Allianoi antik kentinin sular altında bırakılmadan ve başka bir yere taşınmadan korunmasının gerekli ve zorunlu olduğu' vurgusuna rağmen, yalnızca bir vurguyu yanıltıcı ve yanlış yorumlayarak, Devlet Su İşleri'nin (DSİ) kültür mirasını yok sayan projesine onay veren, aynı kurulun bir önceki kararına ve bilim kurulunun raporuna tamamen aykırı bir şekilde, 27 Kasım 2006'da yeni bir karar alındı" diyor.

Bilim Kurulu onay vermemeli
ŞPO'nun öne sürdüğüne göre Bilim kurulu raporunda yer alan Allianoi yerleşimi gereği sel baskınlarına maruz olduğu, kapanacağı tespitini ilgili kararlarına dayanak yapan Kurul, raporun aynı bölümünde yer alan, bu kapanma koşuluna önlem alınması yönündeki tespiti ve "Allianoi sular altında bırakılmadan ve başka bir yere taşınmadan korunmalı" temeli ile yapılan vurguları yok saymış.

"Oysa baraj gölünün, yapılacak tüneller yolu ile başka bir yerde oluşturulması ve başka seçenekler yolu ile Allianoi antik kentini sular altında bırakmadan ve başka bir yere taşımadan korumak olanaklı iken, alınan bu kararın koruma ilkelerini ve baraja ilişkin diğer çözüm seçeneklerini temel almadığı çok açık."

ŞPO "Bu yanlış kararın Bilim kurulunca da onaylanması durumunda, gerek Allianoi ve gerekse onlarca doğal ve kültürel mirasımızın geri dönülmez biçimde yok olmasına, koruma çabalarına ilişkin başka alanlarda da, koruma karşıtı rant çevrelerinin dayatmalarını arttırmalarına neden olunacağı bilinmeli" diyor.

"Bilim Kurulunu; raporlarının temeli olan 'Allianoi sular altında bırakılmadan ve başka bir vere taşınmadan korunmalıdır' açık vurgusunun arkasında duracağına olan inançla, İzmir 2 No'lu Kültür Ve Tabiatlarını Koruma Kurulunca geçen yıl 27 Kasım'da çeşitli baskılarla alınmış olma olasılığı çok yüksek akıl almaz ve bir "koruma kararı" olmadığı açıkça ortada olan, bu karara onay vermemeye çağırıyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/spo-allianoi-yerinde-korunmak-zorunda_51253.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!