Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Allianoi İçin Tuhaf Bir Öneri

Allianoi Yargıda da Direniyor

Bergama'da Yortanlı Barajı'nın suları altında kalmaması için mücadele verilen Allianoi antik kenti için olumlu bir haber de İzmir 1. İdare Mahkemesi'nden geldi. Mahkeme, DSİ Genel Müdürlüğü'nün İzmir 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararına karşı yaptığı itirazı reddetti.

Cumhuriyet Gazetesi
Allianoi Yargıda da Direniyor

ergama'da Yortanlı Barajı'nın suları altında kalmaması için mücadele verilen Allianoi antik kenti için olumlu bir haber de İzmir 1. İdare Mahkemesi'nden geldi. Mahkeme, DSİ Genel Müdürlüğü'nün İzmir 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararına karşı yaptığı itirazı reddetti.

Yortanlı Barajı'nın 2005 Kasım ayında yapımının tamamlanmasının ardından gözler, baraj suları altında kalma tehlikesi yaşayan Allianoi'ye çevrilmişti.

Barajın binlerce yıllık tarihi yutmasını isteyen kesimler bir an önce su tutulmasına başlanması gerektiğini savunurken aynı tarihlerde toplanan İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, "Allianoi'nin su altında kalmasını önleyecek proje üretilene kadar Yortanlı Barajı'nda su tutulmaması" yönünde karar almıştı.

Bunun üzerine DSİ Genel Müdürlüğü, kararın iptali için Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine dava açtı. İzmir 1. İdaresi "oybirliğiyle" aldığı kararda DSİ'nin iptal istemini reddetti.

Kurul kararları çelişti
Ancak İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun antik yerleşimle ilgili geçen yılın kasım ayında aldığı ikinci karar soru işaretleri yarattı. Kurul söz konusu kararda, Allianoi'nin etrafının 1 metrelik duvarla çevrilerek baraj suları altında bırakılmasına yeşil ışık yakmıştı.

Allianoi'nin kültür mirası olarak geleşek kuşaklara aktarılması için mücadele veren kesim içinde yer alan Avukat Arif Ali Cangı , son yargı kararıyla kurul öngörüsünün geçersiz kaldığını söyledi. Cangı, "Eğer DSİ'nin iptal istemini reddeden yargı kararı geçerliyse, koruma kurulunun antik yerleşimin baraj suları altında kalmasını öngören kararı da geçersiz demektir. Çünkü kurul, bir yıl sonra aldığı ikinci kararda kendisiyle çelişmiştir. Aradan geçen 1 yılda çözüm üretilmedi. Mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoi-yargida-da-direniyor_52829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!