Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Allianoi'da Ada Projesi

Arkeologların Allianoi (Okunuşu: Alyanoy) kalıntılarında zamana karşı yarışı sürüyor. Bergama İvrindi yolundaki 'antik sağlık merkezi', Yortanl

Radikal
Allianoi'da Ada Projesi

b>Arkeologların Allianoi (Okunuşu: Alyanoy) kalıntılarında zamana karşı yarışı sürüyor. Bergama İvrindi yolundaki 'antik sağlık merkezi', Yortanlı Barajı su toplamaya başlayınca yok olacak.
Allianoi, sağlık tanrısı Asklepios'a adanmış bir Asklepeion (sağlık merkezi). Dünyada, ikisi Yunanistan'da ikisi de Bergama'da olmak üzere sadece dört Asklepeion bulundu.
Allianoi'da Philip Morris/Sabancı sponsorluğunda ve Trakya Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Ahmet Yaraş başkanlığında süren kazılarda bu yıl, daha önce kazıevi olarak kullanılan yapının altı araştırılacak.
Allionoi, Anadolu ve Akdeniz havzasında bilinen en sağlam antik ılıca yapısı. Yaraş ve ekibinin hedefi, yapının planını tam olarak ortaya çıkarmak. Yaraş, ıIıca, Bizans döneminde kullanılmadığı için Helenistik ve Roma döneminden kalan bölümlerin bozulmadığını tahmin ediyor.
Bunun, arkeoloji dünyasında ayrı bir önem taşıyacağına dikkat çeken Yaraş, "Halen kullanılabilir durumda olan Allianoi ılıcasının planı ve buluntuları en kısa zamanda dünya literatüründe yerini alacaktır" dedi.

'Basit bir düzenleme yeter'
Yapımı süren Yortanlı Barajı suları altında kalma tehdidinde olan ören yerinin basit bir düzenleme ve süren kazılarla araştırma projeleri sayesinde kültür ile sağlık turizmine kazandırılabileceğini savunan Yaraş, şöyle devam etti: "Bergama'yı yılda 500 bin turist ziyaret ediyor. Kazı ekibince kısmen başlatılan çevre peyzajı tamamlandığında, ülkemiz ve Bergama yeni ören yeri kazanacak. En azından, Bergama'yı ziyarete gelen turistler, bir gece konaklayarak, 18 kilometre ötedeki bu antik kült merkezini de ziyaret etme olanağına kavuşacak."
Allianoi'un kurtarılması için yetkililere iki proje sunduklarını açıklayan Yaraş, şu bilgileri verdi:
"Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Hasankeyf'in kurtarılması için Ilısu Barajı'nın projesinde değişiklik yapılacağını açıkladı. DSİ yetkilileri, 1990'lı yılların başındaki çalışmalarında baraj duvarını buradan 7.5 kilometre gerideki Yortanlı Köyü'nün çıkışında yapılmasını planlamış. Eğer baraj planında değişiklik yapılır ve geri çekilirse, burası korunur.
Allianoi için ikinci bir alternatif daha var. Eğer antik sağlık merkezini batıdan ve doğudan çevreleyen eski Roma ve yeni karayolu köprülerinin önüne set yapılırsa, burası baraj gölünün içinde bir ada olarak korunur."

Kenti gömelim!
Türkiye'de yapılan barajların ortalama 50 yılda toprakla dolduğuna işaret eden Dr. Yaraş, "Bazı aklıevveller, kalıntıların üzerine toprak doldurulabileceğini ve Yortanlı Barajı tamamen dolduktan sonra burada yeniden kazı yapılabileceğini söylüyor. 50 yıl sonra burada yaklaşık 50 metrelik çamur dolacak, onun altında da 17 metrelik kalıntılar bulunacak. 50 yıl sonra bu kazıyı yapmaya kim cesaret edebilir, nasıl kaynak bulabilir?" dedi.

--------------------------------------------------------------------------------

Yepyeni bir Hitit kenti: Metropolis
Helenistik dönemden Bizans'a kadar yerleşim yeri olan Metropolis,
'yaşlandı'. Antik kentin Hititler döneminde de var olduğu öne sürüldü.
İzmir'in Torbalı ilçesi yakınlarında sürdürülen Metropolis kazılarında, antik kentin sırları ortaya çıkarılıyor.
Anadolu'da taştan yapılmış tiyatroların en erken örneklerinden birine sahip olduğu öne sürülen kentle ilgili en son bulguysa, kökeniyle ilgili. Helenistik çağdan Bizans dönemine kadar yerleşim yeri olan kentin tarihinin Hititlere dayandığı sanılıyor.
Philip Morris/Sabancı şirketinin desteğiyle Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Recep Meriç başkanlığında 1992'den bu yana yürütülen Metropolis kazılarında 4 bin seyirci kapasiteli tiyatro ortaya çıkarıldı. Bizans döneminde özgün işlevini yitiren tiyatro, 2000-2001 kazı sezonunda restore edildi.

Yazıt, isyanı anlatıyor
Meclis binasının hemen kuzeyinde bulunan Apollonios yazıtı MÖ 2. yüzyıl için önemli bir tarihi kaynak olarak nitelendiriliyor. Metropolis'in Geç Helenistik dönemde Bergama Krallığı'na bağlı bir antik kent olduğunu anımsatan Prof. Dr. Meriç, şu bilgileri verdi:
"Son Bergama Kralı III. Attalos, krallığı miras olarak Romalılara bırakmıştı. Bu kararını halka açıklayınca da, Bergamalı Aristonikos isyan başlattı. İsyan beş yıl sürdü. Metropolis, Bergama Krallığı'na bağlı olduğu için, meclis kararıyla Apollonios yönetimindeki gençler, Bergama Kralı'nın yanında savaşa gönderildi. Apollonios, Metropolisli gençlerle birlikte Thyatheria (Akhisar) yakınlarındaki Aristonikos'a karşı yapılan savaşta öldü. Onun anısına hazırlanan anıtın, kent agorasının en iyi görülen köşesine dikilmesi, yine meclis kararıyla oldu. Bu bilgiler, yazıtın okunmasıyla ortaya çıktı."
Yazıtta, "Metropolis'in değerli evladı, kahraman, kent sorunlarını çözmesini bilen, Bergama Krallığı bütçesinden Metropolis gençlerinin yetişmesi için kaynak sağlayabilen hayırsever insan Apollonios" ifadeleri yer alıyor.

Bizans'a kadar terk edildi
Metropolis kazılarında 67 metrelik hamam-jimnazyum kompleksinin yanı sıra, Akropol'e çıkan merdivenli yol, dik yamaçtan inen yağmur sularının tahliye edildiği kanallar ortaya çıkarıldı. Ayrıca MS 272'deki tahribatından sonra kentin Bizans dönemine kadar terk edildiğini belirlendi.
Eski Metropolis'in bugünkü yerinden kuş uçuşu altı kilometre uzaklıktaki Bademgediği Tepesi'nde bulunduğunu öne süren Meriç, şunları söyledi:
"Kentler, savaş, gelişmişlik düzeyi, doğal afetler gibi nedenlerle yer değiştirebilir. Buranın Hitit yazılı metinlerinde adı geçen ve başkenti Apasas (Ephesos-Efes) olan Arzawa Krallığı'nın bir diğer kenti Puranda olabileceği düşünülüyordu. Bademgediği Kalesi'nde dört yıldır kazılar sürdürülüyor. Burada ortaya çıkarılan kültür katları, Eski Metropolis'in Hitit yazılı belgelerinde adı geçen Puranda kenti olduğu savını güçlendiriyor."
Philip Morris/Sabancı şirketi, 1992 yılından bu yana Metropolis, 2000 yılından beri de Allianoi'daki kurtarma kazılarına destek veriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoida-ada-projesi_5443.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!