Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Allianoi, Zeugma Olmasın

Bergama'nın 18 kilometre kuzey doğusundaki Yortanlı Barajı gölünün içinde kalacak Allianoi Antik Kenti'nin, Zeugma (Belkıs) Antik Kenti ile aynı ka

Hürriyet
Allianoi, Zeugma Olmasın

b>Bergama'nın 18 kilometre kuzey doğusundaki Yortanlı Barajı gölünün içinde kalacak Allianoi Antik Kenti'nin, Zeugma (Belkıs) Antik Kenti ile aynı kaderi paylaşmaması için alternatif projeler gündeme getiriliyor.

Romalılar Dönemi'nde şifa kaynağı olarak bilinen iki bin yıllık kaplıca kenti Allianoi'yi gün ışığına çıkaran ve halen kazı heyetinin başkanlığını yürüten Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve eski Bergama Müzesi müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yaraş, antik kentin kurtarılması gerektiğini söyledi. Hazırladığı projeyle Allianoi'nin günümüzde de şifa dağıtmaya devam edeceğini belirten Yaraş, ‘‘Antik kent, her iki tarafına birer set çekilmek suretiyle gölet alanının ortasında kalacak. Bir tünelle membadan gelen şifalı su da baraj gölet alanının içine alınmış olacak’’ diye konuştu. Kurtarma kazıları için geçen yıl DSİ'nin 140 milyar liralık katkıda bulunduğunu ve Phillip Morris'in de 60 bin dolarla sponsor olduğuna dikkati çeken Yaraş, şöyle devam etti: ‘‘Allianoi'de önemli bulgular elde edildi. Allianoi'yi önemli kılan hamam yapılarındaki Afrodit heykeli çıkarıldı ve Bergama Müzesi'nde sergileniyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoi-zeugma-olmasin_7941.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!