Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Allianoi’de Kurtarma Kazıları

İzmir’in Bergama İlçesi’ndeki Çaltıkoru Barajı’nın suları altında kalacak Allianoi Antik Kenti’nde 1994 yılında başlatılan kurtarma kazıları, haval

NTV-MSNBC
2 Allianoi’de Kurtarma Kazıları

b>İzmir’in Bergama İlçesi’ndeki Çaltıkoru Barajı’nın suları altında kalacak Allianoi Antik Kenti’nde 1994 yılında başlatılan kurtarma kazıları, havaların ısınmasıyla yeniden başladı.

Allianoi, “Sağlık Tanrısı Asklepion’un yurdu” olarak biliniyor. Helenistik çağda kurulan, en parlak dönemini M.S 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrian ile yaşayan Allianoi, M.Ö 6. yüzyıldan, M.S. 11. yüzyıla kadar yaklaşık 15 asır boyunca dünyanın en önemli sağlık merkezlerinden biri olarak ünlendi.

Bergama Müze Müdürü Adnan Sarıoğlu, yaptığı açıklamada, antik kentin Çaltıkoru Barajı’nın suları altında kalmaması için 1994 yılından beri sürdürülen kurtarma kazısı çalışmalarının yaz aylarında yapıldığını söyledi.

Üç ay sürecek kazı çalışmalarının 68 işçi ve 17 arkeoloji öğrencisi ile yapılacağını bildiren Sarıoğlu, kurtarma kazısına katılanların yakın zamanda 120 kişiye çıkarılacağını belirtti. Öncelikle kış boyunca antik kent alanında yağmur ve kar suları nedeniyle biriken atıkların temizlenmeye başladığını dile getiren Sarıoğlu, temizlik tamamlanınca kurtarma kazılarına geçileceğini söyledi.

Bergama’daki Çaltıkoru Barajı’nın yapımı için bu yıl 700 milyar lira ödenek geldiğini, bu ödeneğin 135 milyar lirasının, DSİ tarafından Allianoi Antik Kenti’ndeki kurtarma kazısı çalışmaları için ayrıldığını bildiren Sarıoğlu, antik kentte bugüne kadar su perisi Nympha’ya ait heykel başta olmak üzere, çok sayıda eser bulunduğunu anlattı. Sarıoğlu, bölgeye, İzmir İl Özel İdaresi tarafından yapılan ılıca tesisi binalarının kaldırılması için başvuruda bulunduklarını kaydederek, “Henüz cevap alamadık. Binalar kaldırılınca, bu alanda da kazı çalışması yapılacak” diye konuştu.

TARİHTE ALLİANOİ
Antik Pergamon’u İvrindi’ye bağlayan karayolunun 23. kilometresinde bulunan Allianoi, “Sağlık Tanrısı Asklepion’un yurdu” olarak biliniyor. Helenistik çağda kurulan, en parlak dönemini M.S 2. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrian ile yaşayan Allianoi, M.Ö 6. yüzyıldan, M.S. 11. yüzyıla kadar yaklaşık 15 asır boyunca dünyanın en önemli sağlık merkezlerinden biri olarak ünlendi.


*** Allianoi Hakkında:

Bergama'nın 18 km kuzeydoğusunda Paşa Ilıcası olarak anılan merkezde bugüne kadar bilinmeyen yeni bir kült merkezi ortaya çıkarıldı. Bu kült merkezi, sağlık tanrısı Asklepios'a adanmış yeni bir Asklepieion'dur.

İS II. yüzyılda yaşamış Hadrianotherai'lı P.A. Aristides, Hieroi Logoi (Kutsal Sözler) adlı eserinde; Pergamon'a 120 stadia (23-25 km) uzaklıkta olan Allianoi'da şifa bulduğunu aktarır. Pergamon ve yakın çevresinde bu uzaklıkta, bu ölçülerde başka bir sağlık merkezi olmadığından Allianoi, Asklepieionu'nun Paşa Ilıcası Mevkii'nde keşfedilen antik merkez olduğu sanılmaktadır.

Yüzey araştırmaları sonucunda keşfedilen kült merkezinin yakın çevresindeki yerleşmelerle bağlantısı araştırılmış, yol ağlarının hep bu alanla olan bağlantısından dolayı bu alanın önemli konaklama merkezlerinden biri olduğu saptanmıştır.

Paşa Ilıcası ve yakın çevresinde 1998 yılından bu yana yapılan kurtarma kazı çalışmaları sonucunda;

- Halen 470C sıcak suyu olan, 9700 m2'lik bir alan kurulmuş, frigidarium (ılıklık), dinlenme veya terapi odaları, çeşme ve havuzları, kriptoportikos (gizli geçiş) ve tonozlu galerileri tespit edilen termal tesisleri

- Halen kullanılan çift kemerli Roma Köprüsü
- Doğu - batı doğrultulu, 210 m uzunluğunda, 6 m genişliğinde sütunlu prosesyon yolu
- Kuzey - güney doğrultulu 35 m uzunluğunda 8 m genişliğinde sütunlu cadde
- Sütunlu caddenin stoasının arkalarında farklı işlevler için kullanılmış dükkan ve mekanlar
- Eksedra tipinde apsidal planlı bir nympheum (anıtsal çeşme)
- Görkemli bir tedavi yapısı
- Kuzey - güney doğrultulu caddenin başlangıcında proplylon (anıtsal giriş)
- Doğu - batı doğrultulu caddelerin bitiminde geçiş yapısı
- Etrafını sokakların çevirdiği 1200 m2'lik bir insula (ada)
- Kült yapısı
- Peristilli yapı
- Latrinler (umumi tuvalet yapıları)
- Bazilikal tipte büyük kilise yapısı
- İki mezarlık Şapeli (küçük kilise)
- Nekropol alanları (mezarlık)
- Seramik atölyeleri, fırınları
- İçme ve atık su sistemleri

ortaya çıkarılmıştır.

Bu mekanların içinde çok sayıda mermer heykeltıraşlık eseri, seramik, pişmiş toprak kandil, metal, cam, kemik eser, sikke tespit edilmiş ve Bergama Müzesi'nin envanterine kazandırılmıştı.

Allianoi, büyük olasılıkla İ.Ö. II. yüzyılda kurulmuş, ancak İ.S. II. yüzyılda Hadrian Dönemi'nde büyük bir bayındırlık hareketi yaşamış ve hidroterapinin uygulandığı büyük bir kült merkezi görünümü kazanmıştır. Bizans döneminde kısmen yerleşime sahne olan merkez, Batı Anadolu'da sıcak su kaynağının üzerinde kurulmuş, en büyük ve en iyi korunmuş komplekslerden biridir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoide-kurtarma-kazilari_950.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • YAPARKEN YIK OLMASIN. SU SATIRLARI YAZARKEN HAKİKATEN ÜZÜLÜYORUM.BELKİ 50 SENE SONRA TABİİ İNSANOĞLU YERYÜZÜNDE KALIRSA,YAPTIKLARIMIZLA (ADINA TEKNOLOJİK YENİLİKLER NEDERSENİZ DEYİN.)UĞRUNA ERKEN YOK OLACAGIZ. MESLEGİMDE YENİLİĞİ TAKİP EDEN OLMASINA RAGMEN GEÇMİŞİ YAŞATARAK YENİLİKLERİN YAPILMASINI İSTİYORUM. BEN DOGANIN ERGEÇ BİZE CEVABI YAKIN SÜREDE OLACAGINA İNANAN KİSİYİM.BEKLEYİN GÖRECEKSİNİZ!DİYECEKSİNİZ Kİ BU ADAM FELAKET TELLALI MI? ASLA.HERYERİ YIKIYORUZ BOZUYORUZ SIRF ZAMANI KISAYA İNDİREREK HEDEFLERİMİZE ULAŞMAK.PEKİ ULASIRSAK GERİYE KALAN ZAMANDA NE YAPACAGIZ. YİNE TEKNOLOJİ ÜRET HAVAYI DENİZİ KARAYI KİRLET.SONRA DOGA BİZİMLE OYNAYACAK.DÜNYAMIZ HIZLA KİRLENİYOR. TÜNELLER YOLLAR ÜZERİNDEKİ ARAÇLAR YANİ MAKİNALAR VE EGZOZLARI RİSKLER KAZALAR VE KANSER HASTALIKLARI VS.YAZMAKLA BİTMEZ.LÜTFEN HERSEYİ DENGELİ YAPALIM. ÖZELLİKLE İSTANBULUN TARİHİ YERLERİNE SAYGI GÖSTERELİM Kİ GEÇMİŞİMİZİ YAŞATALIM.HEPİMİZİN BUNA İHTİYACI VAR.İSTANBUL O KADAR BÜYÜYECEK Kİ SOLUK ALACAGIMIZ YESİL ALANLARA NOSTALJIK YAPILARA ÇOK İHTİYAÇ OLACAK.GİDİN GELİŞMİŞ ÜLKELERE GEZİN BAŞKENTLERİNİ.NE GÖRECEKSİNİZ ŞEHRİN GÖBEGİNDE BİNLERCE DÖNÜM ARAZİLERDE İNSANLAR PİKNİK YAPIYOR KOSUYOR VS.BUHARLI TRENLER TARİHİ YAPILAR YASATILIYOR.GEREKİRSE ONARILIYOR.LÜTFEN ESKİ TREN HATLARI DEĞİŞMESİN. TARİHİ YERLER YAŞATILSIN HATTA RAYLARDA BUHARLI TREN BİLE ÇALIŞTIRILSIN NOSTALJIK UGRUNA.EGER BUNLARI YAPARSANIZ YAPACAGINIZ TEKNOLOJIK ESERİNİZİ BÜTÜNLEYECEKTİR.YENİ GÜZERGAHINIZI BU HATLARIN DİŞINA YAPIN .BOGAZIN ALTINI KOLAY DELDİĞİNİZE GÖRE BU HATLARIN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK DE SİZİN İÇİN ÇOCUK OYUNCAĞIDIR SANIRIM.GEMİ MÜHENDİSİYİM (UZAKYOL BAŞMÜH.)OLARAK 33 SENE DÜNYA DENİZLERİNDE FIRTINA TAYFUN DEMEDEN DOLAŞTIM DOGA AFETLERİNİ COK İYİ BİLİRİM.LÜTFEN RİCA EDİYORUM İLGİLİLERE.GERİYE DÖNÜSÜ OLMAYAN YOLLARA GİRMEYELİM. SAYGILARIMLA. YANITLA
  • MARMARAY'A HAYIR! YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!