Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alman Novamed, 10 Milyon Euro'luk Yeni Tesis Kuracak

Diyaliz araç gereçleri ve klinikleri ile dünyada alanının en büyük temsilcilerinden olan Alman Fresenius Medical Care Şirketler Topluluğu'na bağlı Nov

DÜNYA GAZETESİiyaliz araç gereçleri ve klinikleri ile dünyada alanının en büyük temsilcilerinden olan Alman Fresenius Medical Care Şirketler Topluluğu'na bağlı Novamed, geçtiğimiz günlerde yapımı tamamlanan `sterilizasyon tesisi'nin ardından 2003 yılında yeni bir yatırımı programına aldı. Antalya Serbest Bölgesi'nde bir buçuk hemodiyaliz için kan seti üretimi yapan Novamed, önümüzdeki yıl 10 milyon Euro'luk harcamayla `peritonel dializ çözeltisi' üretim tesisi kurmayı planlıyor.
Novamed Teknik Müdürü Kemal Keseli, Antalya Serbest Bölgesi'nde Mayıs 1999'da ruhsat aldıklarını ve 1 Ocak 2001'de deneme üretimine başladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Bölgede 6 bin 720 metrekare kapalı olmak üzere toplam 15 bin 871 metrekare alana kurulu tesisimizde, kronik böbrek hastalarının ihtiyacı olan ve tek kullanımlık arter venöz setlerin üretimi ve sterilizasyonu gerçekleştiriliyor. Türkiye'de alanında ilk ve tek olan tesiste üretilen ürünlerin tamamına yakını Fresenius'un Almanya'nın Bad Hamborg kentindeki merkezine gönderiliyor ve buradan dünyanın çeşitli yerlerine ihraç ediliyor. Dünyadaki kalite standartlarının en üst noktalarındaki kuruluşlarınca verilen ISO 9002 ve TUV, TSE sertifikalarına sahip tesiste, GMP ve GCP kurallarına uygun olarak üretim yapıyor. 2003 yılı yatırım programımıza da, mevcut tesisin arkasındaki 5 bin 400 metrekarelik alana `peritonel dializ çözeltisi' üretim tesisi yatırımını aldık. Bunun için 10 milyon Euro'luk harcama öngörülüyor. Tesisin üretime geçmesiyle, şu anda 135 olan personel sayısımız 300'e çıkacak."

Novamed'in 2001 yılında 1.5 milyon set üreterek, 3 milyon Euro gelir elde ettiğini belirten Keseli, bu yıl sonuna kadar da 3.5 milyon set üreterek, 7.5 milyon Euro'luk gelir hedeflediklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alman-novamed-10-milyon-euroluk-yeni-tesis-kuracak_1261.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!