Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alman Şekerleme Devi HARIBO Fabrika İçin Arazi Arıyor

Alman şekerleme devi HARIBO, Türkiye'yi üs olarak seçti. Avrupa şekerleme sanayiinde ikinci sırada olan HARIBO, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Çin

Dünyab>Alman şekerleme devi HARIBO, Türkiye'yi üs olarak seçti. Avrupa şekerleme sanayiinde ikinci sırada olan HARIBO, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Çin ve ABD pazarına ihracat yapmak için Türkiye'de fabrika kurmaya hazırlanıyor. Avrupa'da 9 ülkede 17 fabrikası bulunan HARIBO, 18. fabrikasını Türkiye'de 2003 yılında açmayı hedefliyor.
Fabrika yapmak için Hadımköy, Silivri, Mahmutbey gibi İstanbul'a yakın bölgelerden 10 bin metrekarenin üzerinde arazi satın almayı planladıklarını ifade eden HARİBO Türkiye Başkanı Peter Mantel, arazi araştırması yaptıklarını, araziyi satın aldıktan sonra 1 yılda tamamlanacak fabrikaya 15 milyon Euro yatırım yapacaklarını kaydetti.

HARIBO Şekerleme San ve Tic. AŞ'nin Türkiye pazarına Mayıs 2001 yılında Pamir Gıda'yı satın alarak girdiğini anlatan Mantel, bugün Topkapı'da HARIBO'nun 30'a yakın ürün gamını ürettiklerini söyledi. Yeni fabrikayla birlikte kapasitenin 3 kat artacağını ifade eden Mantel, "Topkapı fabrikamızdaki üretim kapasitesinin yüzde 50'sini Suudi Arabistan, Bahreyn, Arap Emirlikleri, Kuveyt, Ürdün, Filistin, Çin, Avusturalya ve Almanya'ya ihracat ediyoruz. Yeni fabrikanın devreye girmesiyle ihracatı yüzde 70'lere çıkaracağız. Türkiye, HARIBO'nun Avrupa dışına açılmasındaki merkezimiz. Uzakdoğu, Ortadoğu, ABD'ye buradan ihracat yapacağız" diye konuştu.

Türkiye'de liderlik hedefi

Ürettikleri jel şekerleriyle Türkiye pazarındaki rakiplerinin Kent Gıda olduğunu ifade eden Mantel, önümüzdeki yıllarda lider olmayı hedeflediklerini açıkladı. Genç bir nüfus olan Türkiye pazarının geleceğinin çok parlak olduğunu söyleyen Mantel, "Türkiye 60 milyondan fazla nüfusu ve yüksek tüketici potansiyeli ile büyük bir pazar. Ekonomik krize rağmen geçtiğimiz yıl nisan ayında kendi markamızla üretime başladık. Bunda HARİBO'nun 80 yıllık tecrübesi, desteği ve finans gücü etkili" şeklinde konuştu. HARIBO'nun iç pazara dağıtımında Fritolay'la işbirliği yaptıklarını anlatan Mantel, merkez HARIBO'nun Avrupa'da Nestle'yle işbirliğine gideceğini söyledi. Mantel, Nestle'nin Smarties ürününde bundan sonra HARİBO'nun ünlü Altın Ayıcık'ının olacağını söyledi.

Mantel: Türkiye AB'ye girmeli

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini hakettiğini anlatan Mantel, "Türkiye'nin AB'ye gireceği günü iple çekiyorum. Geç bile kaldık. Türkiye'ye geldiğimde Türk işçisinin verimliliğine, disiplinine ve çalışkanlığına hayran kaldım. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesi Türkler kadar Avrupalılar içinde kazançlı olacak. Ayrıca Türkiye'nin AB içinde yeralması yabancı yatırımların da önünü açar" dedi. Türkiye'nin her alanda istikrara ihtiyacı olduğunu da ifade eden Mantel, tek başına bir iktidarın Türkiye'de işleri kolaylaştıracağını söyledi. Mantel, şirket hakkında şu bilgileri verdi: "Alman kökenli HARIBO, faaliyetine 13 Aralık 1920 yılında başladı. Şekerleme sektöründe 80 yıllık tecrübesi olan HARIBO Almanya'da ilk 50 gıda sanayicisi arasında 31 sırada yeralıyor. Avrupa şekerleme sanayiinde 2. sırada olan HARIBO, Çin, Arap ve ABD pazarlarında da etkinliği arttırmayı hedefliyor.

HARIBO'nun dünya aktiviteleri yılda ortalama bin 300 milyon Euro'yu buluyor. Almanya, Danimarka, Belçika, İrlanda, İngiltere, Fransa, İspanya, Avusturya, Macaristan'da 17 tane fabrikası bulunan firma 18. fabrikayı Türkiye'de açacak.

HARIBO her gün 70 milyon "ayıcık şekeri" üretmektedir. Firmanın Norveç, Finlandiya, İşviçre, İtalya, ABD, Hollanda ve Çek Cumhuriyetleri'nin de aralarında bulunduğu ülkelerde satış merkezleri bulunuyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/alman-sekerleme-devi-haribo-fabrika-icin-arazi-ariyor_2469.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!