Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alsancak Limanı'nda Düğüm Bu Hafta Çözülüyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB), 2.5 yılın ardından İzmir Alsancak Limanı ihalesini kazanan Global-Hutchison-Ege İhracatçı Birlikleri/LİMAŞ Ortak Girişim Grubu'nu sözleşme yapmak için davet etmesi üzerine ortaklar, bu hafta içinde bir araya gelerek bir rota çizmeye çalışacak.

Referans Gazetesi
Alsancak Limanı'nda Düğüm Bu Hafta Çözülüyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB), 2.5 yılın ardından İzmir Alsancak Limanı ihalesini kazanan Global-Hutchison-Ege İhracatçı Birlikleri/LİMAŞ Ortak Girişim Grubu'nu sözleşme yapmak için davet etmesi üzerine ortaklar, bu hafta içinde bir araya gelerek bir rota çizmeye çalışacak. Finansman olanaklarını değerlendirecek olan konsorsiyumun ayrıca başbakanlık ve bakanlık düzeyinde temaslarda bulunarak, ödeme planı konusunda birtakım isteklerde bulunması bekleniyor.

Öte yandan Global'in ortağı Detusche Bank'ın ayrılacağı haberleriyle ihalenin iptali ihtimali üzerine Arkas Holding Yönetim Kurulu başkanı Lucien Arkas yeni bir ihale açılırsa limana talip olacaklarını söyledi.

LİMAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, 2.5 yıl öncesi Türkiye ve dünya piyasalarının durumu ile bugünkü durumun çok farklı olduğunu belirterek, "2.5 yıl sonunda ortaya çıkan kararla sırtımızdan büyük bir yük kalktı. Ancak bu arada dünya ölçeğinde görülmemiş bir kriz yaşandı. Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman şu anda yurtdışında. Mehmet Bey ve konsorsiyumun diğer ortağı Hutchison yetkilileri önümüzdeki günlerde Türkiye'de olacak. Onların gelişiyle birlikte dolayısıyla limanın devri ile ilgili olarak konsorsiyum üyeleri bir araya gelerek durum değerlendirmesinin ardından karara varacağız. Yol haritamızı belirleyeceğiz" dedi. Ünlütürk, bu toplantının ardından Ankara'da başbakanlık ve bakanlar düzeyinde bir takım görüşmelerin de gündeme gelebileceğini dile getirdi.

Finansman sorun olmaz

Ekonomide bir iyileşme gözlendiğini aktaran Ünlütürk, finansman bulma konusunda sıkıntı yaşanmayacağı görüşünde olduğunu belirtti. Deutsche Bank'ın konsorsiyumdan ayrıldığı yönündeki haberleri de değerlendiren Ünlütürk, bu yönde resmi bir açıklamanın olmadığını belirterek, "Deutsche Bank Global'ın ortağı sıfatıyla sözleşmeye dahil oldu. Eğer ayrılırsa biz de yeni bir çözüm yolu buluruz" açıklamasını yaptı.
    
Arkas talip olacak

Öte yandan ihale sürecinde rakip grupta yer alan Arkas Holding ihalenin tekrarlanması durumunda yeniden talip olabilecekleri mesajı verdi. Lucien Arkas ihale tarihi ile Danıştay onayı arasında geçen 28 aylık sürenin çok uzun olduğunu belirterek "Dünyada ekonomik kriz olmasa yaşanan süreç önemli olmayabilirdi. Ama hem parada hem talepte daralma oldu. İhalede ödenecek bedel iki katına çıktı. Bu durumda ihaleyi kazanan grup parayı vermek ister mi, istemez mi bir soru işareti. Parayı verecek Deusche Bank, onun kendi sıkıntıları var" dedi. Arkas, yeni ihale açılması halinde şartlar uygun olursa limana tekrar talip olabileceklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alsancak-limaninda-dugum-bu-hafta-cozuluyor_72769.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!