Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alsancak Limanı'nda Yüzde 10'luk İndirim

Hükümet, dünya ticaretindeki ani düşüş nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan denizcilik sektörü ve kan kaybı yaşayan ihracatçıları rahatlatmak içi önemli bir adım attı. TCDD'ye bağlı Alsancak ve İstanbul Haydarpaşa Limanı'nda yükleme, boşaltma hizmetleri tarifesinde yüzde 10 indirime gidildi. 10 Nisan'da başlayacak olan indirimli tarife, 10 Temmuz'a

Yeni Asır Gazetesi
Alsancak Limanı'nda Yüzde 10'luk İndirim

Hükümet, dünya ticaretindeki ani düşüş nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan denizcilik sektörü ve kan kaybı yaşayan ihracatçıları rahatlatmak içi önemli bir adım attı. TCDD'ye bağlı Alsancak ve İstanbul Haydarpaşa Limanı'nda yükleme, boşaltma hizmetleri tarifesinde yüzde 10 indirime gidildi. 10 Nisan'da başlayacak olan indirimli tarife, 10 Temmuz'a kadar 3 ay boyunca uygulanacak.

Sevinç yarattı

TCDD Genel Müdürlüğü, 2 Nisan'da aldığı kararla limanların, dünyadaki ekonomik krizin etkilerinden asgari düzeyde etkilenmesini sağlamayı, liman kullanıcılarını korumayı ve müşteri memnuniyetini artırmayı hedefliyor. TCDD İzmir Limanı İşletme Müdürü İsmet Canbaz, deniz taşımacılığı sektöründen gelen talebi genel müdürlüğe ileterek, önemli bir karar alınmasını sağladıklarını söyledi.

Canbaz, "Dünyadaki ekonomik durumdan liman kullanıcıları da olumsuz etkileniyor. Gelen talepleri inceleyip genel müdürlüğe ilettik. TCDD Genel Müdürlüğü'nün verdiği karar doğrultusunda 10 Nisan'dan itibaren Alsancak Limanı'nda bizim verdiğimiz tüm hizmetlerin ücret tarifesi yüzde 10 düşürüldü. Bu indirim herkeste büyük memnuniyet yarattı. Uygulama 3 ay içinde geçerli olacak. 90 dolar olan dolu konteyner yükleme ücreti 81 dolara, 95 dolar olan dolu konteyner boşaltma ücreti de 85.5 dolara indirildi" dedi.

Alsancak Limanı'nda yaptıkları indirimin özel limanların ücretlerine de yansıyacağını açıklayan Canbaz, "Türkiye'deki özel limanlar, hizmet tarifesi olarak bizi baz alıyor. Bu nedenle diğer limanlarda da indirime gidilebilir. Ancak indirimin ihracatçısından taşımacısına kadar herkese yansıması gerekiyor. Tüm kesimlerin buna göre fiyatlarını değerlendirmesi lazım" diye konuştu.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh, Alsancak Limanı'nda ücret tarifesindeki indirimi memnuniyetle karşıladıklarını ancak armatörlerin bu indirimleri müşteriye yansıtması halinde ihracatçının rahatlayacağını söyledi. İndirimin TCDD'ye bağlı iki limanda geçerli olacağını açıklayan Dologh, "Burada önemli olan armatörlerin bu indirimi ihracatçıya yansıtması, aksi halde onlara kar olarak kalır. Öte yandan İzmir Limanı'nda römorkaj ve pilotaj hizmetlerini TCDD değil, Türkiye Denizcilik İşletmeleri veriyor. Bu hizmetlerde de indirime gidilirse, denizcilik sektörü rahatlar" dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ise, TCDD'nin indiriminin armatör ve acentelere yansıyacağını belirterek, "Bu indirimin ihracatçılara da uygulanmasını bekliyoruz. İhracatın geldiği durum bunu gerektiriyor. Öte yandan bugün ekonominin bulunduğu nokta açısından bakıldığında, armatörlerin sıkışıklık zammını da gözden geçirip, bu uygulamayı kaldırmasını istiyoruz. İzmir Limanı'nda geçmişte yaşandığı gibi bir sıkışıklık yok. Artık bu zammın gerekçesi gündemden kalktı" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alsancak-limaninda-yuzde-10luk-indirim_68003.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!